Neden Mülakata Çağrılmıyorum?

0

Mülakata Çağrılmama Nedenleri

Tüm koşulları yerine getirdiğinizi düşünüyor ve artık iş hayatına adım atmaya hazırlanıyorsunuz. CV oluşturma aşamasından sonra adım adım iş ilanlarını inceliyorsunuz. Başvuru yapıyor ve çoğuna uygun olduğunuzu, niteliklerinize uyacak ilanlar olduğunu düşünüyor, büyük bir hevesle mülakata davet edilmeyi bekliyorsunuz. Ancak umutlu tüm bekleyişlerinize bir türlü karşılık alamıyor ve umutsuzluğa kapılmaya başlıyorsunuz. Bu aşamada pes etmek yerine yapılması gereken tek şey, gerçekten doğru hareket edip etmediğinizi belirlemenizdir. Belirleme aşamasında ilk olarak aynı firmanın farklı pozisyonlardaki ilanlarına başvurmadığınızdan emin olun çünkü bu sizi o firmanın gözünde profesyonelleşmekten uzaklaştıracaktır.

neden-mulakata-cagrilmiyorum
Kriterlere Uygun Musunuz?
İlan verme gereksinimi duyarak kendi kriterlerini belirleyen işletmeler, tam anlamıyla kendi aradıkları niteliklere uygun elemanları işe alma arayışındadır. Bu nedenle kendi aradığı doğru elemana ulaşmak adına, çok sayıda yapılmış başvurusu arasından belli bir filtreleme yaparak, sadece kendi aradığı niteliklerdeki elemanları dikkate alır. Böylece sizin kendinize artı olarak kattığınız değerin, kriterler arasında bulunan eksik yetinizi dengeleyeceğinizi düşünmenize rağmen, bu engeli aşamayabilirsiniz. İş bulma aşamasında ise iş ilanlarına uygun olmanız, kendinize uygun olacak ilanlara başvurmanız, bir ileriki adım için oldukça önemlidir.


Özgeçmişiniz Güncel Mi?
Özgeçmişinizin güncel olması, sizin iş arayışınızı bir adım daha ileri götürecektir. CV eksiksiz doldurulmalı ve gerekli açıklamalar tam anlamıyla yapılmalıdır ancak gereksiz detaylardan kaçınılmalıdır. Mutlaka yeni gerçekleştirdiğiniz iş hayatına dair gelişmeleriniz CV’nize eklenmelidir.  Bir başvuruda bulunduğunuzda özgeçmiş güncelleme tarihiniz işvereni etkileyecektir.

Özgeçmişiniz Doğru Bilgi Aktarıyor Mu?
Çoğu insan özgeçmişinde ya eksik alanlar bırakmakta ya da gereksiz detaylarla CV’yi doldurabilmekte. Doğru olan ise, yaptığınız iş hakkında yeterince bilgi vermek, işverene kendinizi doğru bir şekilde aktarmak ancak tüm bunları yaparken gereksiz detaylardan uzak durarak sıkıcı olmaktan uzaklaşmaktır. Ek olarak özgeçmişinizde verdiğiniz bilgilerin doğru aktarılması, yazım dili de işvereni etkilemektedir.

CV’ nize Fotoğaf Ekli Mi?
Görünüşüm bir iş görüşmesinde neden etkili olsun diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü görünüşünüz sizin kendinize ve işinize ne derece önem verdiğiniz konusunda karşı tarafa bilgi vermektedir. Bu nedenle işverenler özellikle fotoğrafsız CV’leri değerlendirmeye almamaktadır. Ancak CV fotoğrafının vesikalık bir fotoğraf şeklinde olması gerektiğini, güneş gözlüklü, amatör şekilde çekilmiş fotoğrafların kesinlikle CV’ye eklenmemesi gerektiğini unutmamak gereklidir.

İletişim Bilgileriniz Doğru Mu?
İletişim bilgileri, mülakata çağırılmanız aşamasında oldukça etkilidir çünkü bu alanda yapacağınız bir yanlışlık, işverenin sizin niteliklerinizi beğense dahi size ulaşamamasına neden olur. Bu nedenle bu alanda verdiğiniz bilgilere özellikle çok dikkat etmelisiniz. Sürekli kontrol ettiğiniz e-mail adresinizi ve kullandığınız cep telefonu numarasını iletişim bilgilerinize yazmanız, mülakata çağırılmanız aşamasında size yardımcı olacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak