Neden İş Görüşmesine Çağırılmıyorsunuz?

0

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte İK ve Kariyer siteleri de büyük önem kazandı. Artık iş aramak için elimizde gazete ilanı firma firma gezmiyoruz. Bir tık ötemizde isbul.net gibi  olan kariyer sitelerinden birine giriyoruz ve beğendiğimiz iş ilanlarına başvuruda bulunup iş görüşmesine davet için beklemeye başlıyoruz.

Bekliyoruz, bekliyoruz ama başvurularımıza geri dönüş olmuyor. Halbuki çok fazla ilana başvuru yapıyoruz, geri dönme olasılığı da o kadar yüksek olmalı diye düşünüyoruz. Düşünüyoruz ama yanlış düşünüyoruz. Çünkü bu işin birde başvuruları değerlendiren insan kaynakları kısmı var.

Başvurularınıza uzun zamandır geri dönüş olmuyorsa mutlaka aşağıdaki hatalardan bir kaçını yapıyorsunuzdur:

1. İşe göre özgeçmiş hazırlamayıp tek bir özgeçmiş ile farklı işlere başvuru yapmak:

Özellikle özgeçmiş için hazır şablonlar kullanarak hem  geçmiş deneyim ve yetenekler kısmı genelde boş yada yetersiz kalıyor hem de farklı ilanlara hitap edebilecek bir dil kullanamıyoruz.

2.  En son ne zaman güncellediniz özgeçmişinizi:

Kariyer sitesine üye olurken dolduğunuz özgeçmişimizi güncellemeyi unutuyoruz. Nasıl olsa özgeçmiş sistemde var diye düşünürken güncellenmeyen özgeçmişlerin pasif duruma düştüğünü göz ardı ediyoruz.

3. Ön yazı yazarken dikkatsiz ve özensiz olmak:

Başvurunuzda kullandığınız ön yazıyı ilana göre hazırlamıyoruz veya tek bir ön yazı ile farklı ilanlara dolayısıyla da ön yazıyla uyuşmayan ilanlara başvuruda bulunup elenmemize neden oluyoruz.

4. Her ilan size hitap ediyor mu? : 

Tek bir özgeçmiş ile birçok ilana başvuru yapıyoruz. Filtreleme yapan İK uzmanı sizin hem muhasebeye hem arşiviciye hem de hasta bakıcılığına başvuru yaptığınızı görüyor. Bu başvuruları farklı zamanlarda yapmış olsanız bile İK uzmanı tarafından olumlu karşılanmıyor.

5. Özgeçmişinizde ki fotoğraf hangi düğünden?

Özgeçmişde kullanılan fotoğraflar İK uzmanı ile ilk karşılaşmamızdır aslında. Özgeçmişimize ekleyeceğimiz fotoğraf sade ve vesikalık bir fotoğraf olmalıdır. Oysa kariyer sitelerinde özgeçmişlere eklediğiniz fotoğraflar ya arkadaş toplantılarından ya da bir düğün fotoğrafından kesilmiş fotoğraflardan oluyorsa pek umutlanmamak gerek.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak