Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz Sorusunun Cevabı Ne Olmalı?

0

neden-bizimle-calismak-istiyorsunuzİster iş görüşmesi mülakatına gidin ister master veya doktora mülakatına katılın, karşınıza mutlaka neden bizimle çalışmak istiyorsunuz, neden bizim firmamızı/okulumuzu tercih ettiniz gibi sorular mutlaka gelecektir. Peki bu klişe sorunun sorulmasındaki temel amaç ne olabilir? Firmalar bu soruyla adaylar üzerinde neyi ölçmektedir? İnsan kaynaklarına göre basit gibi görünen bu soru, adayların birbirlerinden ayırt edilmesinde dahi etkili olabilecek kadar önemlidir.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz sorusunun cevabı ne olmalı konusunda ise adaylar bu soruyla karşılaşacaklarını bile bile, bu soruya mülakat esnasında yanıt aramaktadırlar. Basit olarak algılanan bu soruya da genellikle basit cevaplar verilmektedir. Hatta bazı adaylar ise konudan alakasız yanıtlar vermekte, bu soruya başka bir soruyla cevap verebilecek kadar da büyük bir hataya düşmektedirler. Firmalar bu soru ile, adayların başvurdukları firma hakkında ne derece araştırmak yaptıklarını ölçmekte, firmanın adayların gözünde ne konumda olduğunu test etmektedir. Hatta bazı uzmanlar bu soru üzerinden adayların cevapları doğrultusunda işe ne derece istekli olduklarını anlayabilmekte, adayların pratik zekasını ölçebilmektedir.

İşe alım sürecinde önem arz eden bu sorunun cevabında, firma hakkında daha önceden mutlaka araştırma yaptığımızı karşı tarafa hissettirmeliyiz. Kariyer planlarımız sürecinde bu firma ile yürümek istediğimizi, deneyimlerimizi bu şirket üzerinden en üst seviyede geliştirebileceğimizi söyleyebiliriz. Bu aşamada gayet sakin ve kendinden emin bir tavır sergilemek de oldukça önemlidir. Yapmamamız gereken şeyler ise, asla sadece kendimizden bahsedip firmayı es geçmemek. İş aradığımız için hangi firma olsa çalışırım, zaten iş arıyordum, çağırdınız geldim gibi daha en baştan eleyici yanıtlar vermemeliyiz. Ukalalık edip veya farklılık olsun diye bu soruya, siz benimle neden çalışmak istiyorsunuz gibi bir soruyla yanıt vermemeliyiz. Kesinlikle heyecanlanmamalı veya heyecanlansak bile durumu karşı tarafa göstermemeliyiz. Çünkü insan kaynaklarının, kendileriyle de bağlantılı olduğundan, en dikkatli bir şekilde dinlediği cevaplardan biri de bu sorudur. En ufak hatamızı, dil sürçmemizi, heyecanımızı bu soru üzerinden hemen hissedebilirler.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz sorusuna önceden hazırlık yapmadan mülakata giden adaylar genellikle bu soru karşısında tıkanıp kalabilmektedirler. Bu soru sorulsun sorulmasın gideceğiniz firmanın başarıları hakkında, yöneticileri hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Bu klişe soruya klişe bir cevap vermekten ziyade, başvurduğunuz şirket ve pozisyon üzerinden farklı cevaplar bulmaya çalışın. Bu soruyu asla geçiştirmeyin ve hatta cevabı üzerinde diğer sorulardan daha fazla durun. Çünkü kendinizi ifade edebileceğiniz, karşı tarafın beğenisini toplayabileceğiniz bonus sorulardan biri bu sorudur.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak