Mezuniyeti Beklemeyin, Çalışın!

0

Son günlerde sıkça dile getirilen “Mezun öğrenciler iş bulamıyor.” aslında bir gerçek. Ama her gerçeğin arkasında başka gerçekler vardır ve biz bu yazıda arkadaki gerçekliklerin ne olduğuna bakacağız.

Üniversite mezunu gençler, denizden çıkmış balık gibi iş dünyasının ortasında kalıyorlar. Ancak bazıları ise hiç de bu durumla karşılaşmıyorlar. Kim mi bunlar? Gelin, öncelikle üniversite yıllarına geri dönelim ve nasıl bir 4 – 5 yıl geçirildiğine bakalım. Üniversite öğrencilerinin daha okurken yapabilecekleri birçok part time iş fırsatı vardır. Bu işler, internette ücretsiz iş ilanları sitelerilerinden kolayca bulunabilir. Bu konuda gençlere oldukça destek olan en önemli kariyer sitelerinden birisi de isbul.net sitesidir.

Üniversite öğrencisiyken çalışma hayatına atılan öğrenci; iş ortamını, çalışma arkadaşlarını, takım çalışmasını ve en önemlisi de nasıl iş bulup yükseleceğini çok rahatlıkla daha ergen dönemlerde keşfederler.  Öğrenciylen kazanılan bu tecrübe ilerleyen aşamalarda, özellikle de mezun olununca sıfır tecrübeyle mezun olanların bir adım önünde olmaalrını sağlar. İşte mezun olunduğunda daha kolay iş bulanlar üniversite öğrencisiyken bu tecrübe, deneyimi edinen gençlerdir.

Tüm bunlara rağmen Türkiye’nin tüm şehirlerinde üniversite öğrencilerinin bu kadar kolay iş bulmaları mümkün müdür? Tabi ki de başta İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa vb. büyükşehirlerde üniversite öğrencilerinin iş bulmaları diğer küçük şehirlerdeki öğrencilerden daha kolaydır. Çünkü büyükşehirlerde part time, freelance vb. gibi çalışma esneklikleri birçok işte mevcuttur. Ancak Anadolu’nın birçok ilinde de öğrencilere iş fırsatı bir şekilde doğmaktadır. Sonuç olarak tüm üniversite öğrencileri çalışmak istemediğinden çalışmak isteyen üniversite öğrencisi mutlaka aradığı gibi bir iş bulabilir.

Üniversite Öğrencisi Nasıl İş Bulur?

Üniversite öğrencisi öncelikle isbul.net gibi kariyer sitelerine girip kendilerini anlatan, doğru bilgileri içeren bir CV oluşturmalıdırlar. Çünkü günümüzde kapı kapı dolaşıp iş arama devri sona ermiştir. Tüm iş ilanları internet sitelerinden verilmektedir. İş ilanı veren firmalar aradıkları nitelikteki çalışanları internet sitelerinden bulmaktadır. Özellikle İstanbul iş ilanları günümüzde en çok dikkat çeken iş ilanları arasında yer almaktadır. İstanbul’dan verilen iş ilanına yurdun çeşitli bölge ve illerinden başvuru olmakta ve isbul.net gibi siteler gerçekte birbirini bulması zor işveren ve iş arayanları biraraya getirmektedir.

Üniversite öğrencisi CV oluşturduktan sonra kendine nasıl bir işte çalışmak istediğini sorarak işe koyulmalıdır. Karar vereceği bu iş kendi okuduğu bölüme yakın bir iş sahasından da olabilir ya da gelecekte alternatif ne yapılabileceğini düşünerek deneyeceği bir iş de olabilir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki günümüzde pek çok üniversite mezunu kendi mezun oldukları bölümlerin iş sahasında çalışmıyorlar. Bu yüzden yapılacak bu ilk tercik çok önemlidir.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak