Kitap Okuyana Ulaşım Bedava!

2

kitap-okuyana-ulasim-bedavaRomanya’da bir aktivistin başlattığı kampanya, yolculuk boyunca kitap okuyanlara ücretsiz ulaşım imkanı sağladı. İnsanları toplu ulaşım esnasında daha çok kitap okumaları için teşvik etmeyi amaçlayan projenin kurucusu olan Victor Miron, belediye başkanına talebini iletti ve projeyi gerçekleştirebilmek adına bir yıl uğraştı. Uğraşlarının sonunda ise yolculuk sırasında kitap okuyana ulaşım bedava oldu.

Uğraşmasının sebebi ise, belediyedeki yetkili kişilerin, insanların gerçekten kitap okuyup okumamaları konusunda şüphelerinin olmasıydı. Fakat zamanla insanlar ücretsiz ulaşım için yanlarında süs olarak taşıdığı kitapları, gerek yolculuk uzadıkça gerek çevrelerinde gördükleri kitap okuyanların yarattığı algıyla okumaya başladılar. Zamanla süs olarak taşınan kitaplara ilginin arttığını söyleyen yetkililer, bu uygulama ile özellikle küçük çocuklar üzerinde oldukça olumlu bir etki yarattıklarını açıkladılar.

Bu uygulamadaki tek amacın kitap okumanın yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Miron, başka projeler için de kolları sıvadı.

Türkiye’de de 2014 yılında Tunceli’nin Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu, çocuklar için “1 saat kitap okuyana 1 saat bisiklet bedava” etkinliği yapmıştı. Üstelik kitabın kütüphanede okunmasını zorunlu kılan uygulama, çocuklar tarafından oldukça ilgi çekmişti.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

2 yorum

  1. Hatice Aslan  

    Kitap okuma alışkanlığını toplumsal yarar sağlayıcı bir şekilde geliştirmek çok mantıklı. Bu anlamda yapılacak iyileştirmeler Türkiye’ye de pek çok anlamda fayda sağlayacaktır. Herkesi böyle güzel çalışmalara elinden geldiğince destek olmaları gerekmektedir. Ülkemizde toplumsal bilinci diri tutmaya ve genel olarak tüm toplumun rehabilitasyonunun gözeten projeler üretmek lazım. İnsanın kitaplarla, sanatla olan ilişkisi gerekten iyileştirici bir güce sahiptir. Bu yüzden sanata olsun, kitaplara olsun yapılacak yatırımlar hiç boş değildir. Ülkemizin bu anlamda çok daha fazla gelişmesini can-ı gönülden diliyorum.

Bir Cevap Bırak