Kendinizi Tanıyın

0

Her birey kendisine has özellikler taşımaktadır. Bu özellikler ise bireyler arasındaki farklılıkları gündeme getirir. Önemli olan her bireyin kendisini tanıyarak bu farklılıkları doğru şekilde yönetebilmesidir.

kendinizi-taniyin

İş arama esnasında da bireyler kendi kişilikleri doğrultusunda belli kriterler oluşturmakta ve bununla birlikte iş bulma sürecini yönlendirmektedir. Bu nedenle her bireyin hem iş hayatına atılma esnasında, hem de özel hayatında kendisini tanıması, farklılıkları yönetebilmesinde ve kendisine bir yol çizerken doğru adımlar atmasında yardımcı olacaktır.

Bireyin kendisini tanıması demek, kendisini mutlu ya da mutsuz eden, olumlu ya da olumsuz etkiye sebep olabilecek, neden hoşlanıp hoşlanmadığı, kişilik yapısını ve kendisine ait diğer etkileri bilmesi demektir. Dolayısıyla kendisine bilen birey, ne istediğini de bilir. Buradan yola çıkarak da kendi hayatına ait olguları da bilinçli bir şekilde yönlendirebilmektedir.

İş bulma girişiminde bulunacak her birey de kesinlikle bilinçli adımlar atmalıdır. İş hayatına atılmaya karar veren çalışan adayının önceliği kendisini tanımak olmalıdır. Önce oturup ben ne yapmak istiyorum, ne yaparsam mutlu olurum, hangi iş alanı bana hitap ediyor, yeteneklerimi hangi iş alanında kullanabilirim, kendi yetkinliklerime yatkın olan iş hangisi, beklentilerim neler vb. soruları kendisine yöneltmeli ve gerçekçi olmalıdır. Bu sorulara objektif cevaplar verilmesi çalışan adayının hayatında önemli adımlar atmasında da yardımcı olacaktır. Söz konusu değerlendirmenin yapılmasının ardındansa verilen cevaplar doğrultusunda gerçekçi bir yol çizilmeli, zihinde canlanan hayaller içinse ulaşılacak alternatifler belirlenmelidir. İş arayan adayın önceliği kendi özelliklerine uygun bir iş edinmek olmalıdır. Bu iş tam anlamıyla hayalindeki iş olamayabilir ancak aday hayalindeki işe ulaşabilmek için belli adımlar doğrultusunda hedefine odaklanmalıdır.

İnsanoğlu kendi içinde farklı değişkenlikler barındırabilmekte ve bununla birlikte birçok değişime de uyum sağlayabilmektedir. Buradan yola çıkarak bir bireyin kendisini tanıması, beğenmediği ya da değiştirmeyi istediği özelliklerini de değiştirmesine yardımcı olacaktır. Kendisinde eksik bulduğu alanları da belirlemesine yardımcı olacak bu değerlendirme, oluşturulan kariyer basamaklarında sağlam adımlarla ilerlenmesine olanak sağlayacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak