Kendinizi Geliştirin

0

kendinizi- gelistirinKendinizi Geliştirmelisiniz

Gelişim sürekli hareket halinde olan dinamik bir olgudur. İnsanlar ise kendi gelişimlerini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir zaman tam anlamıyla geliştim ya da artık her şeyi biliyorum algısı yaratılması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı gelişime ayak uydurmak, insanoğlunun yükümlülükleri arasında yer almaktadır.

Değişim süreklidir ve zamanla daha da gelişir. Bireyler de bu gelişime uygun olmaya, uyum sağlamaya çalışmalıdır. Günümüz gelişen koşulları içerisinde özellikle teknolojik gelişmeler büyük bir paya sahiptir ve bu paydan işletmelerde kendisine düşeni almaktadır. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan işletmeler, teknolojiyi ve kendi sektörlerine uygun olan diğer gelişmeleri takip etmekte, kendi bünyesine empoze etmektedir. Bu durumda ise çalışanlarında gelişimlerinin sürekli ve gelişmelere açık olması fazlasıyla önem kazanır.

Farklı fikirlere açık olun

Farklı fikirlere açık olmak bireylerin hayatlarında önemli olan bir olgudur ve birey özellikle iş hayatında yer aldığı için, bu alanda yapılan değişim ve gelişmelere açık olmalıdır. Her çalışan kendisine tanımlanan görev içinde çalışırken de kendisini değiştirmeye devam etmeli ve elinden geldiğince kendisini geliştirmeye çalışmalıdır.

Bu aşamada firmalara da farklı görevler düşmektedir. Çalışanlarının gelişimlerine katkıda bulunmak, kendisini geliştirmeye çalışan işçilerine ise yardımcı olmak işletmelerin üzerine düşen yükümlülükler arasında yer almaktadır.

Araştırın

Çalışanlar bulundukların pozisyona ve işletmenin yer aldığı sektöre ait gelişmeleri de mutlaka takip ediyor olmalıdır. İşletmelerin yer aldığı sektörel haber ve gelişmelerden haberdar olmakla birlikte, bu alanda çalışan adaylara olan beklentiler hakkında şirketlerin tutumlarını gözlemlemek de çalışana katkıda bulunacaktır.

Değerlendirin

Çalışılan iş kolunda hangi alanda olunursa olunsun ilerleyen dönemlerde şirketin gelişeceğini varsayarak, oluşabilecek açık pozisyonlar için yetkinlikler hakkında çalışan kendisine katkıda bulunmalıdır. Böyle bir fırsat oluşması halindeyse mutlaka değerlendirilmeli ve o pozisyona uygun niteliklerin geliştirilmesi sağlanmalıdır.

Devam edin

Kendinizi ne kadar geliştirmiş olursanız olun, bu süreç dinamiktir ve bir sonu yoktur. Dolayısıyla sonu olmayan bu olgu için bireylerde sürekli kendisine katkıda bulunmalı ve kendisini geliştirmeye devam etmelidir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak