Kendi Markanızı Pazarlama Yöntemleri

0

JeffBeals, “Self-Marketing Power” kitabının yazarı kendisi. Sayın Beals, “Ne iş yapıyorsanız yapın, önce kendi markanızı oluştuırmalı, daha sonra da onu en iyi şekilde korumalısınız” diyor. Peki, kendi markamızı oluşturmasına oluşturduk pazarlaması ve koruması nasıl olmalı?

Evet, iş yaşamında bizimle aynı fikirleri paylaşmayan, hatta berbat saçma sapan fikirleri olan insanlar var. Hatta her şey de muhalefet olanlar dayanılmaz bir hale sokuyor bizleri. Böyle durumlar için Beals, “Bu çalışma arkadaşlarınız saldırı niteliği taşıyan bir şeyler söylemedikleri sürece onlarla herkesin önünde tartışmayın. Onun yerine yalnız kaldığınızda fikirlerinizi paylaşın” diyor. Sayın Beals böyle durumlarda sakin olmamızı özellikle vurguluyor.

Bazen yaptığımız işle ilgili konularda eksik olduğumuz bilgiler olabilir. Bilgi sahibi olmadığımız konularda konuşmamak gerektiğini biliyoruz. Yetersizliğimizi belli etmememiz gerekir. Beals, böyle durumlarda tecrübeli bir alan belirlememizi öneriyor. Ve konuya oradan bağlamamızı öneriyor. Samimi olmanın en önemli unsurlardan biri olduğunu unutmayalım.

Toplantılarımızda, birebir görüşmelerde ya da konuşma esnasında herkes istemediği şeyler söyleyebilir. Böyle bir durumda yapacağımız ilk iş hemen özür dilemek olmalı. Yaptığımız veyahut söylediğimiz yanlışın çok kısa bir şekilde hemen açıklamasını yapmalıyız. Sonra ise vakit kaybetmeden ortamın soğuk havasını dağıtmak için pozitif bir şeyler söyleyebiliriz.

Hepimizin bildiği gibi toplumun, ülkelerin hassas olduğu belli başlı konular vardır. Özellikle siyaset ve dinle ilgili konular önde gelen hassas başlıklardır. Bu başlıktaki konularda fikrimizi beyan ederken çok dikkatli olmamız gerekir. Özellikle işle ilgili iletişim kurarken hassaslığı aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. Yoksa insanları etkilemek isterken tam tersi tamamen kaybetmemiz kaçınılmaz bir durumdur.

Son olarak gülümsemekten asla korkmayın. Talk Show sunucusu Beyazıt Öztürk’ün canlı yayın esnasında birçok dil sürçmesi sayesinde komik durumlar yaşandığını biliriz. Bu tür hatalar herkesin başına gelebilir. Özrünü diler ve kahkahalarla devam eder. Yapacak başka bir şey yoktur. Sizde gülümseyin ve işinize devam edin.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak