Kadınların İş Dünyasındaki Artışı Yoksulluğu Düşürüyor

0

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli kadının istihdamdaki yüzde 5’lik artışı yoksulluğun ortalama yüzde 10’a düşmesine neden olabilir.

 Kadinların is dunyasındaki artisi-yoksullugu- dusuruyor

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli mersinde düzenlenen toplantıda kadınların istihdamdaki önemini anlattı.

Kestelli kadınlar iş kolu olarak birçok dalda çalışmalarını yürütebiliyorlar bu nedenle kadınlara istihdamda daha büyük pay sahibi yapma zamanın geldiğini hatırlatırken. Ülkemizde kadın çalışma oranın en yüksek olduğu illerin başında gelen İstanbul, Ankara, İzmir olduğunu hatırlatırken, Doğu illerinde ise kadın çalışma oranı neredeyse yok denecek kadar az.

Kestelli konuşmasında doğu bölgelerde istihdam az olması ve bu bölgelerde ailelerin kadınlara bakış açısının değişmemesinden dolayı doğu bölgelerinde kadın çalışan sayısını bu seviyelerde olacağını belirtti.

Kestelli gelişmiş ülkelerde kadıların ülkeye iş gücüne katılım oranları yüzde 60-70 iken ülkemizde bu oran yüzde 30 civarında. Bu nedenle kadınlarımızın işgücünde yer almasıyla ailelerin yoksulluk sınırından kurtulabilecekleri ve ülke refah durumu seviyesine gelebilecekleri aktardı.

Mersin TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Ayla Harp ise 2013 yılında hazırladıkları projeyi aktardı. Harp Asistanım olur musun projesinde yönetici asistanlara yönelik çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalar doğrultusunda katılanlara bilgilerin aktarıldığı belirtildi. Üniversite’den mezun olana kızlarımızı meslek sahibi yapabilmek adına çalışma içersinde olduklarını belirtti.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak