Jeoloji Mühendisi

0

Yerkürenin doğuşundan bugüne dek geçirdiği değişimleri inceleyen, yerkabuğu yüzeyindeki ve altındaki değişimleri gözlemleyen ve günümüzde bir yapı oluşturulmasına karar verildiğinde yer seçimi konusunda mühendislik hizmetini yürüten kişilerdir.

jeoloji-muhendisi

Görevi; jeotermal yani sıcak su kaynaklarının yerlerini araştırır, potansiyelini belirleyerek kullanıma uygun hale gelmesine olanak sağlar. Yerküre yüzeyindeki olayları ve yeraltında oluşan doğal olayları inceleyerek dağılımına neden olan faktörleri belirlemeye çalışır. Yeryüzünde meydana gelen doğa olaylarını, fırtına, yağmur, sel, kuraklık vs. etkilerini inceleyerek, bu etkileri minimuma indirmenin çözümünü arar. Yerkürenin haritasını çizmek ve daha önceden çizilmiş haritaları okumak da Jeoloji Mühendislerinin işleri arasındadır. Yeraltından ve üstünden elde edilen maddelerin kimyasal analizini gerçekleştirir. Yeni kurulacak olan havaalanı, demir ve karayollarının yerlerini araştırarak inceleme sonuçlarına göre önerilerde bulunur.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; Matematik, fizik, kimya ve coğrafya konularında oldukça başarılı olması, akademik anlamda iyi yetişmiş olması, araştırmaya ve incelemeye fazlasıyla meraklı olması, dış mekanda seven bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Jeoloji mühendisleri genellikle dış alanda çalışmak durumundadır. Şantiye ve açık araziler çalışma alanlarının başında gelir. Yeryüzünde ve yeraltında araştırma yapılması gereken her alanda sıcak, yağışlı ya da soğuk, çalışırlar. Dış mekan çalışmalarını genellikle yaz aylarında yürütürler. İç mekan çalışmalarındaysa daha çok, dış çalışmada buldukları bulguları inceler, haritaları okurlar ve raporlama yaparlar.

Eğitim; liseden sonra üniversite sınavına girilerek, Jeoloji Mühendisliği bölümünü tercih etmeleri ile başlar ve 4 yıl boyunca sürer. Çeşitli üniversitelerde Jeoloji Mühendisliği eğitimi verilmektedir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak