İşverenler Kainatın Ötesinde Bir Güce Sahip Adaylar Arıyor!

0

İşverenler artık tek bir alanda uzmanlaşmış adayları tercih etmek istemiyor. Bu durumu pek çok çalışan iş hayatında birer örnekle açıklayabilir. Tek alanda uzmanlaşmış adayları bir kenara bırakacak olursak, artık işverenler Kainatın ötesinde bir güce sahip adaylar arıyor. Burada ele almamız gereken 2 önemli nokta bulunmaktadır. İlki işveren perspektifinden bakmak, bir diğeri bu durumu iş arayan adaylarla emati kurarak değerlendirmek. Her iki tarafında mutlaka kendilerince geçerli nedenleri vardır. Ancak bir insana kaldıracağı yükün üstünde bir iş vermek ve beklentileri yüksek tutmanın işveren açısından doğuracağı sonuçları da önceden kestirmek gerekir.

Öncelikle iş arayan adaylardan bahsedecek olursak, biraz muhasebeden anlayan, biraz ofis işlerinden de deneyim sahibi, telefonla iletişimi ve insanlarla iletişimi kuvvetli, ara sıra temizlik işlerini yapacak, bilgisayardan anlayan bunun yanında ofis dışı evrak getir götür işlerini takip edecek v.b. Böyle bir aday bulmak zor mu? Yanıtını hep birlikte verdik. Hayır! Peki, tüm işleri bir arda yapmanın işyerine ve iş arayan adaya bir katkısı olacak mı? Hayır! Kelimesini duyar gibiyim.  Çünkü bir insanın her alanda uzmanlaşması mümkün değildir. Yapılan her işin yarım yamalak yapılması o işin hakkını verdiği anlamına gelmektedir. İşverenler keza yöneticiler her zaman işin yapılmasını isterler.

Bu doğru. Ancak bu durumu hem işveren hem de iş arayan açıcından bir örnekle açıklayacak olursak;

Düşünün! Karşınızda hemen karşınızda biri var. Elinde 10 tane misket var. Siz onun ellerine bakıyorsunuz ve odaklanmışsınız. Az sonra karşınızdaki kişi avucunda tuttuğu tüm misketleri havaya rastgele fırlatsın ve sizden hepsini havada tutmanızı istesin! Kaç tane misket tutabildiniz. 2-5 peki ya diğerleri? İşte tam da bu noktada avucunu misketlerle dolduran karakterimiz her zaman işveren olmaktadır. Beklentileri de hep yüksektir. İş arayanlar ise havadaki misketleri tutmaya çalışan karakterlerdir. Bu yüzden işverenler iş arayan adaylara ya da çalışan personellerinden yapabileceğinin fazlasını istemekle doğru yapmış olmaz. Uzmanlık bir alanda olabilir. Bir birey asıl mesleği Diş hekimliği iken Müzisyen olabilir. Ancak bu durum anlattığımız olaydan farklıdır. Bu nedenle işverenler mükemmeli aramak yerine, sadece yapılması gereken işler için uygun adaylar seçtiğinde daha başarılı olacaklardır.

The following two tabs change content below.

Mustafa Vatansever

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çeşitli Medya mecralarında gazete, dergi veTelevizyonda editör olarak çalıştıktan sonra 2014 yılında İnsan kaynakları alanına geçiş yaptı. 2016'dan beri İşbul.net'te editör olarak çalışıyor. Ayrıca isbul.net blog ve iş rehberi için içerikler üretiyor.

Latest posts by Mustafa Vatansever (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çeşitli Medya mecralarında gazete, dergi veTelevizyonda editör olarak çalıştıktan sonra 2014 yılında İnsan kaynakları alanına geçiş yaptı. 2016'dan beri İşbul.net'te editör olarak çalışıyor. Ayrıca isbul.net blog ve iş rehberi için içerikler üretiyor.

Bir Cevap Bırak