İstanbul’da Yapılacak Popüler Meslekler

0

Osmanlı zamanında vize ile girilen şehir; İstanbul.

Sultan 2. Mahmut döneminde yaptığı ıslahatlarla çok ses getirmiştir.  Bugünde Osmanlı tarihinde en çok konuşulan şey Sultan 2. Mahmut’un ıslahatlarıdır. Islahatları arasında; kız çocuklarını da okula göndermek ve hatta örnek olması açısından kendi kızını okula göndermek, kendi resmini yaptırıp, devlet dairelerine astıran ilk padişah olmak gibi maddeler vardır. Yine Sultan 2. Mahmut Avrupa’dan ressamlar getirip, resimlerini astırmakla kalmamış, büyükelçiliklere ve bazı ailelere de hediye etmiştir. İstanbul’un o dönem artan nüfusuna da çare arayan padişah, vize uygulaması getirerek, elini kolunu sallayan herkesin başkente yerleşmesinin önüne geçmeye çalışmıştır. İstanbul’a yerleşmek isteyenler, önce kadıya görünmüş ve bir nevi testten geçmek zorunda kalmışlardır.

Sultan 2. Mahmut’un bu uygulamasının doğruluğu tartışılır elbette ama şu bir gerçek ki İstanbul tarihinin her döneminde çok göç almıştır. Göç sayısı 21. YY da ise mücadele edilmeyecek bir ülke nufüsuna sahip bir İstanbul yaratmıştır. Nüfusunda ki yoğunluk İstanbulluların yaşam standartlarına da elbette yansıdı.

Yaşam standlarını yükseltmek için daha çok işe ihtiyaç duyulmaya başlandı. Daha çok istihdam sağlamak için yeni iş alanları da yaratmakta zorunlu hale geldi. Girişimcilerin sağladığı yeni iş alanları yeni istihdam ihtiyacınız büyük ölçüde karşılamaya başladı.

 

İstanbulda iş ilanlarını incelediğimizde; İstanbul’da popüler olan en çok istihdam olan iş alanları satış temsilcisi, çağrı merkezi elemanı, sekreter, yönetici asistanlığı, müşteri temsilcisi, ön muhasebe ve muhasebe oldu. Hemen her şirketin, kurumun bünyesinde bu iş alanlarında faaliyet gösteren eleman bulundurması neredeyse zorunlu halde geldi. İster küçük çaplı olsun ister büyük ölçekli bir şirket olsun bir sekretere ya da yönetici asistanına, bir satış temsilcisine, bir muhasebeciye mutlaka ihtiyacı vardır.

 

Örneğin şirkette ki iş yoğunluğunu düzene oturtacak, evrak takibi yapacak,telefon trafiğini yönetecek, yazışmaları yapacak bir yönetici asistanına veya sekretere kesinlikle ihtiyaç vardır. Şirketin verdiği hizmeti veya ürünü müşteriye tanıtacak ulaştıracak, satış sonrası destek verecek, teknik alanda yardımcı olacak, ürün satışı yapabilecek çağrı merkezi elemanı bir şirketin olmazsa olmazıdır. Şirketler kar amaçlı kurulan ve kar elde ettiği sürece ayakta durabilen kurumlardır. Bu nedenle karı ürettiği hizmeti yada ürünü pazarlayarak yada satarak elde edeceğine göre bu satış pazarlamayı koordine edip gerçekleştirecek iyi yetişmiş bir satış pazarlama elemanına ihtiyaç vardır. Yine bu şirketin gelir giderlerini belirleyip takip edecek, vergi ödemelerini takip edip gerçekleştirecek bir muhasebe elemanına elbette ki ihtiyacı vardır.

Sizde İstanbul’da yaşıyor ve iş alanı çok olan bir meslek sahibi olup , iş ararken şanslı olmak istiyorsanız bu meslekleri tavsiye ederim. Bu meslekleri yapmaya karar verdikten sonra kendinizi geliştirmek ve istanbulda iş ilanlarını takip etmeniz gerekiyor.

İstanbulda iş ilanlarını takip edebilmeniz için iş ve işçi bulma kurumlarına başvurabileceğiniz gibi online iş bulma sitelerine de bakabilirsiniz. İsbul.net oldukça geniş iş ilanı arşiviyle İstanbulda iş ilanları aramanızda size yardımcı olacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak