İşsiz Kalmanızı Fırsata Dönüştürün

0

İş bulma süreci çoğu birey için sancılı geçmekte ve bireylerin kendisine olan özgüvenine zarar vermektedir. Burada önemli olan nokta bireyin kendisine zarar vermesine engel olmak ve baskıdan uzak durmak olmalıdır. Bireyler bu dönemi ne kadar sakin geçirirse o kadar kendisini rahatlatır ve daha sağlıklı adımlar atar. Bu nedenle sakin olmakta ve akılcı tavırlar ile hareket etmekte fayda vardır.

issiz-kalmanızı-fırsata-donusturun

İş arama süreci içerisinde öncelikli hedef olarak çalışan adayları kendilerine uygun olan işe ait bilgi toplamalıdır. Eğitim almak sadece yeterli değildir. Sadece üniversitede alınmış olan bilgi henüz teori olarak kaldığı için pratiğe dökmek hatta tecrübe sahibi olmakta fayda vardır. Bu sebeple de iş ilanlarının incelenmesi ya da iş arama sürecinin başlatılmasından önce bireyler kendi yetkinliklerine yönelmeli ve kendisini geliştirme odaklı çalışmalar yapmalıdır.

Yine aynı şekilde işten çıkarılmış ya da işsiz olan bireyler de iş bulma süreci öncesinde mutlaka kendisini geliştirmeye odaklanmalı, işsiz kalmasını fırsata dönüştürmelidir. İşsiz kalmak kavramı ilk başta rahatsız edici bir kavram gibi gözükse de aslında iyi değerlendirildiğinde bireyin kendisini geliştirmesine olanak tanır. Birey kendisini geliştirmek için birçok unsurdan yararlanabilir. Öncellikle kendi çalışmak istediği alanı belirlemelidir. Bu alanda çalışmak için gerekli olan nitelikleri de göz önünde bulundurarak kendisine bu nitelikleri yüklemek için gerekli çalışmaları başlatmalıdır. Bu çalışmalardan kastedilen bireyin kendi istediği alanda çalışmak için kendisinde bulundurması gereken konularda eğitim alması ya da tecrübe kazanmasıdır. Bireyler kendilerini geliştirmek için elinden gelenin en iyisini yaparak iş bulma sürecini doğru şekilde değerlendirebilir.

İşsizlik dönemi içerisinde kendisine zaman ayırma fırsatı bulan bireyler ise kendilerini geliştirmelerinin sonuçlarını iş bulma süreci içerisinde alırlar. Bir iş ilanı ararken ya da iş başvurusunda bulunacakken kendisinde daha fazla nitelik taşıyan bireyler daha avantajlıdır ve bu nedenle daha fazla şansı olacaktır. Tüm bu nedenlerden yola çıkarak iş bulmak isteyen bireylerin mutlaka kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir ve işsizlik dönemleri de iş arayanlar için güzel bir fırsat olacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak