İş İlanı Verme ve İş Bulmanın Güncel Püf Noktaları

0

21. yüzyılda en önemli problemlerden birisi hiç kuşkusuz artan ekonomik sıkıntılarla birlikte işsizliktir. Ancak günümüzde teknolojinin ve yeni iş sahalarının geldiği noktaya bakacak olursak aslında birçok işveren firma müstakbel personel adaylarını beklemektedir. Peki, işsizlik bu kadar yüksekken bazı firmalar neden personel ihtiyacını tam olarak karşılayamamakta ya da işssiz insanlar neden bu kadar iş ilanı varken iş başvurusu yapmamaktadır? İşte, bu gibi soruların cevabı öyle göründüğü kadar basite indirgenemez.

Günümüzde bazı iş arayan kişiler internette iş bulma kariyer sitelerinde iş ilanlarını incelerken pek çok iş ilanını pas geçmektedir. Belki de o pas geçtikleri ilanlar, o kişilerin geleceği demektir. Ancak yeni iş sahaları ve sektörleri hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmayan iş arayanlar bilmedikleri iş sektörlerinden uzak durmayı tercih ediyorlar. Bu, büyük bir yanlışdır. Aylarca işsiz kalmaktansa yeni iş sahalarına girip tecrübe sahibi olmak bir kişiye hiçbir şey kaybettirmez, aksine kazandırır. Hem maddi açıdan kazandırır, hem de bilgi, birikim açısından kazandırır.

Bir de yeni  iş sektörlerine giren işveren ve girişimciler kendi işlerini iyi tanıtamadıkları için iş arayan kişiler bu sektörlerden uzak durmaktadırlar. Ayrıca online kariyer iş bulma sitelerinde verilen iş ilanlarına bakıldığında bazı yeni iş tiplerinde firmanın ayrıntılı bilgi vermekten kaçındığı görülüyor. Bu şekilde tam açıklayıcı bilgi bulunmayan iş ilanlarına haliyle başvuru olmaz ya da az olur.

İş arayan kişilerin iş bulma noktasında özellikle İstanbul iş ilanlarına bakmaları tavsiye edilir. İstanbul’da birçok iş alanında pek çok firma faaliyet yürütmekte ve her geçen saniye iş bulma sitelerine yeni iş ilanı vermektedirler. Hal böyle olunca İstanbul’un iş açısından daha verimli bir yer olduğu söylenebilir. Ancak İstanbul’da iş bulmak isteyen kişilerin İstanbul’daki hayat pahalılığını göz önünde bulundurması şarttır. Bulunduğu Anadolu kentinden İstanbul iş ilanları maaşlarına bakıp da “Ne kadar fazla?” diye düşünmesinler; çünkü İstanbul’da iş bulma olanakları ve maaşları yüksek olduğu gibi kiraları, faturaları, yemesi, içmesi vb. gibi yaşam şartları da oldukça zor ve pahalıdır. Sonuç olarak bir şeye karar verirken mutlaka çok boyutlu düşünmeli ve karar kesin verilmelidir.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak