İş Görüşmesinde Eğitim Değil Tecrübe Aranıyor

0

İş görüşmeleri, günümüzün önemli olgularından başında gelir. Herkes, mutlaka iş görüşmelerine, mülakatlara veya sınavlara tabii olmuştur. Peki, bu iş görüşmelerinde alanında profesyonel insan kaynakları uzmanları iş arayan adaydan ne beklemektedir? Bu sorunun cevabı bir anda verilemez elbet; ama basitçe bir tarif yaparak konuya girebiliriz.

İş görüşmesine gelen iş arayan adaya insan kaynakları yetkilisi öncelikle iş ilanı veren firmadan bahseder. Daha sonra firmanın vizyonundan bahseder. Bu arada adayın bu konuları araştırıp araştırmadığını söze girme, jest ve mimiklerinden anlar. Daha sonra iş bulmak isteyen aday ile genellikle sohbet havasında bir görüşme gerçekleştirir. Bu sohbette insan kaynakları uzmanının asıl öğrenmek istediği adayın tecrübesinin ne durumda olduğudur.

İnternette online isbul.net gibi iş bulma sitelerinde iş ilanı veren şirketler birçok alanda aynı eğitimi almış iş arayan adayın başvurusuyla karşılaşır. Böyle durumda kişinin aldığı eğitimin hiçbir önemi kalmaz. İş arayan kişinin kendi tecrübelerini eksiksiz ortaya koyması gerekir. Bu tecrübelere ek olarak başka yetkinlikler varsa onları da mutlaka belirtmelidir. Zamanında yapmış olduğu önemli bir işin ayrıntısını verebilir ya da katılmış olduğu bir projeden kesinlikle iş görüşmesinde bahsetmelidir.

İş bulma umudu taşıyan adayın hayatın her anında devamlı kendini geliştirmesi gerekir. Bir kurs ya da eğitime gidemiyorsa bile bunu kendine dert etmesine gerek yoktur. Bir kitap bile insanın hayatını bazen çok büyük etkiler bırakır. Kişi, kendini geliştirmeye alıştırdığı sürece hep mutlu olur. İş yaşamında başarı, da bu mutluluğun ve her daim gelişmeye, öğrenmeye yatkın olmanın sihrine bağlıdır.

Yaşamımız boyunca birçok alanda tecrübelerimizle yol alırız. Seçtiğimiz iş de bunlarından birisidir. Lakin tecrübenin iş hayatındaki önemi başka hiçbir alanda yoktur. Özellikle İstanbul iş ilanlarına bakacak olursak hemen hemen her sektörün en başta tecrübe aradığını görürüz. İş ilanı veren şirketlerin çokça dikkat ettiği bu konuyu iş bulmak isteyen adayların neden bu kadar çok önem vermediği ise hala düşünülmesi gereken bir meseledir.

Tecrübe, hayatın her alanında ve anında edinilebilir. Eğer yükseköğrenim görmeyen bir kişiyseniz kendinizi küçük yaştan itibaren tecrübeli sayabilirsiniz. Bir üniversite mezununa göre meslek lisesi mezunları daha kolay iş bulmalarının nedeni budur. Çünkü meslek liselerinde stajdan gelen bir tecrübe ve erken yaştan itibaren iş deneyimi vardır. Üniversite okuyanlar ise bu tecrübeyi okul okuduğu yıllarda part time çalışarak elde edebilir.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak