İş Dünyasının Rotası

0

is-dunyasinin-rotasiİş Dünyasında Kendi Rotanızı Çizin

İş hayatının karmaşık yapısı içerisine yeni adım atacak çalışan adaylarının düşledikleri işe kavuşmaları, istedikleri şartları oluşturmaları aşamasında, en ufak bir etken bile farklılık yaratmaya yetmektedir. Önemli olan ise tam olarak ne istendiğinin bilinmesi ve bu doğrultuda bir rota çizilmesidir.

İş arama sitelerinin ve iş ilanlarının incelenmesinin ardından çalışan adayları belli başvurularda bulunmakta ancak burada kendi farkını yaratmaktadır. Özellikle aynı iş için binlerce kişinin başvuruda bulunduğu düşünülürse, kişisel gelişimin ön plana çıktığı gözlemlenebilir. Dolayısıyla söz konusu durumda iş ilanlarına ya da işverene değil, çalışan adayına belli sorumluluklar yüklenmektedir.

Çalışan adayı iş bulma aşamasında kendisi için gerekli nitelikleri oluşturmalı, kişisel gelişimine önem vermelidir. Bu süreç içerisinde eğitim ve öğretim hayatı baskın bir şekilde yer almakta ancak tamamıyla etkili olmamaktadır. Ek olarak birçok kişinin aynı özelliklerde olduğu düşünülerek farklılıklar yaratılmalıdır.

Eğitimin dışında kendiniz için farklılıklar yaratma aşamasında, iş tecrübesi edinme, dil öğrenme ve kişisel gelişim gibi alanlarda kendinizi geliştirmelisiniz. Hayal ettiğiniz pozisyon için gerekli nitelikleri araştırarak kendinize eklemeli ya da tecrübe gerektiren alanlarda katkıda bulunmalısınız. Nitekim sadece okuldan mezun olduğunuzda bulacağınız iş genelde yöneticiler tarafından alt kademe olarak adlandırılan bir pozisyon olacaktır. Bu pozisyonda çalışmak ise çoğu zaman iş arayanlar için hayal kırıklığı olarak algılanmaktadır. Gerekli yetkinlikleri yeni mezun olduğu anda kendinde barındırmayan çalışan adayı, hayal kırıklığı yaşamak yerine, istediği pozisyona ulaşmak adına bir kariyer planı oluşturmalı, alt pozisyonda çalışsa dahi ilerleyen dönem içinde yükselmek ve tecrübeli şekilde istediği iş bölümünde çalışmak üzere kendini yetiştirmeli, bu durumu bir fırsat haline getirmelidir.

Herkesin düşlediği işe sahip olması gösterdiği çaba dahilinde meydana gelmektedir. Çalışanlar ya da çalışan adayları da iş dünyasında kendi rotasını oluşturarak, daha sağlam adımlarla ilerleyebilirler. Doğru kariyer planı, doğru bir rota, çalışan adayının hayalindeki işe kavuşmasına yardımcı olacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak