İş Bulmakta Yabancı Dil’in Önemi

0

İş dünyası gelişen ve değişen dünya düzeninden en çok etkilenen alandır. Daha çok pazar elde edebilmek için, kar yüzdesi elde edebilmek için daha kaliteli hizmet veya ürün vermelidir. Kaliteli hizmet ve ürünü de ancak donanımlı ve kaliteli bir çalışan kadrosuyla başarılabilir.

Şirket ve firmalar tarafından kabul edilebilmek ve ya yaptığınız işte bir adım önde olabilmek için sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Özellikle istihdam oranı düştükçe işsiz sayısı artıyor, iş bulmak bir o kadar zorlaşıyor. Değişen çalışma sistemlerine uyum sağlamak için güncellenen eğitimleri almanız, sertifika programlarına katılmanız, kendinizi sürekli geliştirmeniz, kişisel gelişiminize önem vermeniz gerekiyor.
Globalleşen dünya düzeninde büyüyebilmek ve daha geniş pazar elde edebilmek için bir çok şirket dışarı açılıyor. İthalat ve ihracat artık hemen hemen her şirketin çalışma şekli. Otomotiv sektörü, ambalaj sektörü, tekstil sektörü, gıda sektörü, kuyumculuk sektörü, bilişim sektöründe, ulaşım sektörü, nakliyecilik vs hizmet veren bir çok firma mutlaka ithalat yada ihracat yapar. Bu firmaların en iyi iş sözleşmelerini yapabilmeleri, en iyi reklamları yapabilmeleri, en iyi satışı yapabilmeleri, iş yazışmalarını yapabilmeleri için yabancı dil bilen çalışana ihtiyacı vardır.

Yabancı diller arasında İngilizce ön planda ancak artık birkaç yabancı dili bilen elemanlar daha çok tercih ediliyor. Şirketin çalıştığı sektör ve ülkeler ihtiyaç duyulan yabancı dilin hangisi olduğunu belirliyor.

Ülkemizin dış ticaretinde İngilizce kadar almanca, Japonca, Rusça, İspanyolca, Arapça, Çince bilen elemana oldukça çok ihtiyaç duyulmakta. Artık çoğu şirket elemanlarından daha çok verim alabilmek için çalışanlarını dil kurslarına yolluyor. Çalışanları için harcadıkları dil eğitimi masrafını onları yapacağı iş bağlantılarında geri kazanabileceklerini biliyorlar.

Üretim yapan ve hizmet veren şirketlerin giderek artmasıyla üretilenlerin gelir getirebilmesi için giderek büyüyen pazarda, kar ortaklıklarında değişen dünya düzenine ayak uydurup farklı dilleri dağarcığına katanlar ve bu kişilerle çalışanlar kazanacaktır. Bu nedenle hızla globalleşen dünyanın bir getirisi olan dil öğrenim gereksinimine karşılık olarak mutlaka bir dil öğrenmelisiniz.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak