İş Bulma Sürecinin Sorunları Nasıl Çözülür?

0

is-bulma-sureciTürkiye 2015 yazına seçim gündemiyle girerken iş bulmak isteyen yüz binlerce kişi seçime endekslenmiş gibi gözüküyor. Seçimlerden sonra piyasadaki durgunluğun biteceğini ve iş ilanlarının çoğalacağı düşünülmektedir. Peki, iş bulmak isteyenlerin sorunları seçimlerde ne kadar gündem oluyor? Şimdi gelin iş bulma sürecinin sorunlarının nasıl çözülebileceğine bakalım.

İşsizliğin her geçen gün arttığı Türkiye’de işsizler için en önemli sorunlardan bir tanesi de arada herhangi bir tanıdık olmadan iş bulmaktır. Bu anlamda alt ve orta ölçekte birçok kurum ve kuruluş eş, dost, tanıdık üzerinden eleman bulma yoluna gitmektedir. Bu iş bulma yöntemi çoğu zaman siyasi ranta da açık hale getirilmekte ve insanları mecburi yönelimlere itmektedir. Devlet kurumları zaten bu yola gireli çok uzun zaman oluyor.

İş bulma derinden olan yüz binlerce, milyonlarca kişinin ise en büyük umudu internet üzerinden çalıştıracağı personeli arayan ve araya herhangi bir çıkar üstüne kurulu aracı koymadan şirketlerden iş bulabilmektir. Günümüzde gerçekten kurumsallaşmış birçok firma çalışanlarını doğrudan online iş bulma platformlarından seçerek adil bir işe alım sürecini uygulamaktadırlar. Bu anlamda isbul.net vb. gibi iş arama ve bulma portalları sayesinde binlerce insan işe yerleştirilmiş oluyor. Peki, bu yeterli midir? Tabi ki de hayır. Çünkü en başta bahsettiğimiz eş, dost, akrabaya ve hatırlı tanıdığa dayalı düzen mutlaka yıkılmalıdır. Herkesin özgeçmişiyle işe başvurması ve hak edenin işe kabul edilmesi sayesinde gerçek bir adalet sağlanabilir. Bunun için internetten iş bulma siteleri kullanılmalıdır. Bu sayede kapı kapı dolaşıp iş arama zahmetinden de kurtulmuş olunur.

Artık günümüzde bilişim devrini yaşıyor ve insanlık sadece teknolojide değil gerçekten insanlıkta da çok gelişmeli. İş bulmak insanın başına bir bela değil sıradan ve basit bir olay haline gelmelidir. Şirketler ve kamu yetkilileri insanlara ulufe dağıtmaktan vazgeçmeli ve tüm iş ilanlarını internet ortamında herkesin görebileceği mecralarda oluşturmalıdırlar. Kimsenin haberi olmadan gizli kapaklı işe alımlar yerine şeffaf ve herkesin ulaşabileceği platformlarda duyurularak işe alım süreçleri tamamlanmalıdır.

İnsanın insana karşı olan mihneti işe alım üzerinden gerçekleşmeden oluşacak bir iş bulma sistemi için online iş bulma platformlarının daha fazla gelişmesi gerekir.

The following two tabs change content below.
"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı
Paylaş.

Yazar Hakkında

"SEO Specialist - AdWords - Editör" at Sanat Duvarı

Bir Cevap Bırak