İş Bulma Adımları

0

Öğrencilik hayatı sonra eren ve bununla birlikte iş dünyasına yeni atılmayı hedefleyen her birey, iş aramaya başlayarak kendisine sunulan imkanları değerlendirmeyi hedefler. Bunun içinse doğru hedefler oluşturmak, işbulma  sürecinin kısalmasını sağlayarak, çalışan adayına destek olacaktır.

is-bulma-adimlari

Özellikle yeni mezunların ilk hedefi hayalindeki işi bulmaktır. Tüm öğrencilik hayatı boyunca bir iş hayali kuran ve hayaline ulaşmayı umut eden çalışan adayı ise, mezun olması durumunda çoğu zaman nasıl davranacağı konusunda tam olarak bilgi sahibi olamayabilmektedir. Buradan yola çıkılarak, hem yeni mezun adaylar için, hem de iş hayatına yeni atılacak bireyler için birkaç ipucundan bahsedebiliriz.

Öncelikle CV oluşturma her iş arayanın yapması gereken bir işlemdir. Cv nasıl oluşturulur diye düşünmek yerineyse, iş bulma sitelerinde yer alan cv oluştur seçeneği tıklanarak hemen işe koyulmalısınız. İş arama sitelerinde yer alan online CV oluşturma ise iş arayanlara kolaylık sağlamaktadır. Bu alanlar insan kaynakları uzmanları tarafından işverene sunulmak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve bununla birlikte işverene aktarılması gereken bilgileri fazla detaya inmeden aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Burada üzerinde durulması gereken konuysa, cv’nın doğru bir şekilde, eksiksiz doldurulmasıdır. Eksik ya da yanlış bilgi vermekse, tamamen isbulma sürecine olumsuz şekilde yansıyacaktır.

İnsan kaynakları sitesinde üyelik oluşturulup, CV’nin doldurulmasının ardından ise önemli olan adım iş ilanlarının incelenmesidir. İş arama esnasında doğru ilanı incelemek ve kendisine uygun olan iş ilanı bulmak, çalışan adayına düşen görevler arasındadır. Genellikle iş arayan adaylarda görülen yanılgı ise sadece bir iki gün iş ilanlarının incelenerek sonrasında iş aramanın bırakılmasıdır. Doğru olan ise düzenli olarak ilanların incelenmesi ve uygun iş buluncaya dek inceleme işlemlerinin devam etmesidir.

Adayların isbulma sürecinde yaptıkları bir diğer hataysa, kendisine uygun olmayan is ilanlarına başvuruda bulunmak, geri dönüş alamayınca da kendisine olan özgüvenini yitirmektir. Burada aslolan kendisine uygun ilanlara başvurmak olmalıdır çünkü eğer öyle olmazsa iş arama süreci daha fazla uzayacak, boş yere vakit kaybı yaşanacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak