İş Aramaya Nasıl Başlamalı?

0

İş aramak hem uzun bir yolculuk hem de bir strateji oyunudur? Bu oyunu kurallarına göre oynarsanız başarılı olabilirsiniz. İş aramak eğer biraz şanslıysanız kısa sürebilir ama çoğunlukla oldukça uzun süren bir zaman dilimine dönüşür. Belki onlarca iş görüşmesine gider onlarca iş ilanına başvurursunuz. Bu sürecin başında belki de idari kadrolara başvuru yaparken süreç uzadıkça beklentinizi daha da düşürerek mavi yaka ilanlarına başvuru yapmaya başladınız.

İş bulmayı hızlandırmak ve doğru işi bulmak için iş aramaya da doğru yerden başlamanız gerekir. İş arama sürecinin sabır ve profesyonelce ele alınması gereken bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz.
İşte size iş aramaya doğru başlamak için birkaç öneri:

1 ) Bir amaç doğrultusunda iş arayın:

İş ilanlarını incelerken sizin hedef ve yetenekleriniz doğrultusunda iş arayın. İş ilanında ki işe kendinizi uydurmaya çalışmayın, kendinize uygun olan iş ilanını arayın. Sevmeyeceğiniz size uygun olmayan iş ilanına başvuru yapıp başlayıp 1 yıl sonra pişman olup çıkmak tekrar iş arama sürecine dönmektense size uygun en doğru işi arayın.

2) İş daveti her an gelebilir:

İş arama sürecindeyseniz ve iş ilanlarına iş başvurusu yaptıysanız sizi her an iş görüşmesine çağırabilirler. Bu nedenle hep hazırlıklı olmasınız. Erken kalkmaya ve gündelik işlerinizi ertelemeye çalışmalısınız. Günün herhangi bir saatinde arayabilirler sizi evet ama sabah saatlerinde de arayabilirler sizi. Sizi arayan yetkili sizi uyurken yakalarsa ses tonunun ve algılama zorluğunuz pekte olumlu izlenim bırakmaz.

3) Mutlaka planınız olmalı:

İş arama sürecinizi mutlaka ama mutlaka organize etmiş olun. Sizin planların ve hedefleriniz doğrultusunda olsun. Ani bir sürprizle karşılaşmayın.

4) İş Görüşmesinden sonraki adımları takip edin:

İş görüşmesini yapıp çıktıktan sonra sizi aramalarını beklemek yetmez. İş görüşmesinden sonra görüşme yaptığınız yetkiliye eğer işe alınırsanız onlara ne katabileceğinizi anlatan bir mektup yazın. Bu sizin bu işi ne kadar çok istediğinizi, ne kadar işle ilgili olduğunuzu gösterir.

5) Etrafınızda ki diğer iş arayanlardan etkilenmeyin:

İş arayan diğer arkadaşlarınızla bir araya gelip deneyimlerinizi paylaşmanız elbette güzel ancak moralinizi de bozabilir. Bunun yerine size destek olacak, bir şeyler katacak insanlarla vakit geçirin. Bu süreçte kimsenin moralinizi bozmasına izin vermeyin.

6) Özgeçmişinizi sık sık güncelleyin:

Başvurularınızı özellikle iş bulma sitelerinden yapıyorsanız mutlaka özgeçmişinizi sık sık güncelleyin. Güncellenen özgeçmişler daha aktif görünür sistemde. Ayrıca iş görüşmeleri yaptıkça edineceğiniz izlenimlere göre özgeçmişinizi güncellemeniz özgeçmişinizi başarılı bir özgeçmişe dönüştürür.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak