İş Arama Süreci Ömrünüzden Ömür Götürmesin!

0

İş yaşamınıza daha adım atmadan işsiz kalmak çok olası bir durumdur. Zira Üniversiteden mezun olur olmaz kimsenin sizi elinizden tutarak dev şirketlerin önemli pozisyonlarının koltuğuna oturtmasını beklemeyin. Şimdi bandı en başına saralım. Güzel bir Üniversite ve bölüm kazandınız. Çok şanslı olduğunuz için harika bir de Üniversite hayatı geçirdiniz. Bu da cabası oldu. Ama mezuniyet günü geldi çattı. Büyük umutlarla girdiğiniz o kapıdan çıkıp büyük umutlarla dev şirketlerin, iyi firmaların kapısına dayandınız. Ve işler beklediğiniz gibi gitmedi. Türkiye’nin işsizlik rakamları ortadayken o kapıdan sorgusuz sualsiz girmeyi beklemek biraz Pollyannacılık oynamaya benziyor.

İş arama süreci her zaman son derece zor ve sancılı bir dönemdir. Çoğu insan bu yüzden iş aramaktan bile vazgeçmiş ve bu durumu kabullenmiştir. Çoğu insan da hala bir umut bu işin ucunu bırakmamıştır. İşte bu yazı önce bırakmayıp mücadele edenlere sonra da bırakıp iş aramaya geri dönmeyi düşünenlere…

Böylesine sancılı bir süreçte neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Her şeyden önce insanın ölçüsünün yine kendisi olduğunu belirterek başlamak istiyoruz. Neler yapacağınızı kendiniz keşfedin. Sizi en iyi yine siz tanıyorsunuz. Bizimkiler ise sadece kulak aşinalığı olsun diye verilen birkaç öneri…

Olumsuz Düşüncelere Ve Olumsuz Kişilere Kapıları Kapatıyoruz!kulaklarımızı tıkıyoruz

İnsanoğlu her zaman böyledir. Bardağın boş tarafından bakar. Ve her zaman kötüyü çağırır. Her daim en kötüsünü düşünürüz. Bu kadar kötülük yeter! Böylesine zor bir iş arama sürecinde daha fazla kötüye olumsuz düşünceye yer yok. “Ben her zaman böyle işsiz mi olacağım?” diye kendinize sormak yerine sorunun tarzını değiştirin. Onun yerine mesela: “Bir daha ne zaman işsiz kalacağım canım?” diyerek sonuna da hadi biraz da kendime ve sevdiklerime vakit ayırayım demekle başlayabilirsiniz. Bu demek değildir ki İş aramaktan vazgeçtiniz. Hiçbir şey olmamış gibi planlı bir şekilde iş aramaya devam etmelisiniz. Size bu süreçte yardımcı olmayan aksine sizi karamsarlığa ve paniğe sürükleyen insanlardan emin olun hiçbir şekilde fayda yok. Bu zamanda onların sizin yanınızda bulunmamasını sağlayın. Bunu yaparken de tabi ki dostlarınızı kırmayın.

Bol Bol Sosyalleşin!sosyallesin

İş hayatına girdiğinizde her işin kendine göre bir zorluğu olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Dolayısıyla yoğun iş temposu muhtemelen sizin pek de alışkın olmadığınız bir durum. Size biraz yabancı. Yoğun bir iş yaşamınız olduğunda çoğu zaman kendinize, ailenize, dostlarınıza vakit ayırmakta güçlük çekeceksiniz. Rutinleşen bir hal alacak bu iş yaşamı sizin sosyalleşme eğilimlerinizi mutlaka etkileyecek. O yüzden hala vakit varken, hala iş bulamamışken biraz daha sosyalleşin. Eve kapanıp kendinize eziyet etmek niye? Sonra zaten kolay kolay vakit bulamayacaksınız.

İş Bulamayan Sadece Siz Değilsiniz!

Tabi ki her daim bunu düşünerek kendinizi motive etmeyin. Bu konuda yalnız olmadığınızı bilmek belki sizi mutlu edecek ama yine de sadece bunu düşünmek yerine hareket etmeye devam edin. Kendinizi geliştirmenin yollarını arayın. Bu süreçte eksiklerinizi giderin. Bu sizin ilerde gideceğiniz bir mülakatta rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Durmak yok, İş aramaya devam!

 

Rutin Hayatınızı Asla Değiştirmeyin

Normal hayatınızı nasıl idame ettiriyorsanız o düzeni hiç bozmadan yaşamaya devam edin. Uykudan uyanma saatlerinize hiç müdahale etmeyin. Sağlıklı beslenmeye devam edin. Sağlıksız besleniyorsanız şayet bu alışkanlığınıza bir el atın. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” atasözünü unutmayın. İş arama konusundaki rutininizi de bozmamalısınız. Tabi moralinizi de… Ve mutlaka sırf işsizlikten bunaldınız diye asla sevmediğiniz ve mutlu olacağınıza inanmadığınız bir işi yapmayın!

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak