İnsan Kaynakları Yönetimi

0

İnsan kaynakları gelişen global ekonomiye bağlı olarak firmaların iş gücü ihtiyaçlarının belirlenmesi ve iş gücünün maksimum verim ile firmaya yarar sağlaması amacı ile firmanın  amaçları doğrultusunda çalışmasını yürüten kişilerin bağlı oldukları departmandır.

İnsan kaynakları departmanlarının görevi firma içerisinde bulunan personeller ile ilgili olarak özlük dosyaları oluşturma, performans ölçümleri,  firma içerisinde üretimin devam etmesi için gereken işgücü ihtiyacının karşılanması için iş ilanları verme, adayları mülakata çağırma , adayları eleme gibi süreçleri yönetmektedirler.

İnsan kaynakları iş ilanları ile meslek içerisinde istihdam olanakları mevcuttur. Mesleği yapmak isteyen kişilerin genellikle 4 yıllık fakülte mezunu olmaları ve tercihen İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinden mezun olmaları şartı aranmaktadır. Firmalar insan kaynakları iş ilanı verirken üzerinde durdukları en önemli nokta insan ilişkilerinde başarılı ve insan kaynakları süreçlerinde deneyim sahibi bireyler aramaktadırlar.

İnsan kaynakları kavramı ülkemizde yeni bir kavram olarak değerlendirilebilir.  İsim olarak insan kaynakları 80’li yıllardan sonra ortaya çıkmıştır. Öncesinde personel departmanı olarak anılan bölüm şimdilerde gelişen yapısı itibari ile insan kaynakları olarak anılmaktadır. Küresel ekonomide iş gücünün önemi ve iş gücünün firmaya yarattığı maliyetler göz önüne alınınca bir çok firma insan kaynakları departmanları oluşturmak durumunda kalmışlardır. Fakat hala insan kaynakları departmanlarının önemi tam olarak anlaşılamamaktadır.

İnsan kaynakları daha çok kurumsal firmalarda bulunan bir departmandır. Gelişen bir sektör olduğu için nitelikli eleman bulmakta firmalar zorlanmaktadır. Firmalar isbul.net üzerinden insan kaynakları iş ilanları vererek bünyelerinde ihtiyaç duydukları elemanlara kolayca ulaşabilmektedirler.

Firmaların insan kaynakları departmanları içerisinde farklı pozisyonlarda iş gücü ihtiyaçları da oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse insan kaynakları departmanı içerisinde bordro uzmanı , özlük işleri uzmanı, insan kaynakları müdür gibi çok farklı pozisyonlar vardır. Bu nedenle firmalar iş ilanı verirken dikkat etmeleri gereken konu hangi uzmanlık alanı ile ilgili işe alım yapacaklar ise o pozisyona uygun iş ilanı vermeleridir.  Firma eğer özlük işleri uzmanı arıyor ise özlük işleri uzmanı iş ilanı vermek durumundadır ya da işe alım uzmanı arıyor ise işe alım uzmanı iş ilanları şeklinde ilan vermeklidir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak