Home Office Çalışma Şekli

0

Home Office diğer adıyla evden çalışma, çalışanlar için fazlasıyla kolaylıklar sunmaktadır. Öncelikle işe geç kalma korkusu, erken uyanma, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için trafik, mesai saatleri algısı çalışma hayatı içerisinde yer alanların şikayetçi oldukları ve çoğu zaman uyum sağlamakta zorluk çektikleri konuların başında gelmektedir. Oysa home ofis çalışma şekliyle bu sorunlardan bir anda kurtularak, her şeyin akışı değiştirilebilir.

home-ofis-calisma-sekli

Evden çalışan birey öncelikle her sabah çok erken saatlerde kalkmak zorunluluğundan kurtulmaktadır. Alarm kurarak saatler öncesinden kalkıp hazırlanmak ve iş için yollara düşme derdi sona erer. Bununla birlikte iş yeri stresinden de uzak olarak kendi yaşam alanında hem çalışır hem de para kazanır.

Ev ortamı bireyler için daha fazla özgürlük verir. Kıyafet zorunluluğu olmaz ve birey kendi istediği zaman diliminde verimli bir şekilde çalışabilir. Oturma düzeni, kılık kıyafet seçimi, hazırlanma gibi aşamaları yaşamadığı için daha fazla vaktini verimli bir şekilde işine ayırabilir. İş yeri stresinden uzak olmak da home ofis çalışmanın yararları arasında yer alır. Bu çalışma şeklinde sürekli sizi bölen, izleyen, hesap vermek zorunda olduğunuz, baskı yaratan bir durum genellikle söz konusu olmayacaktır. Bu tarz çalışmak kendi işinin patronu olmayı da beraberinde getirecektir. İş ortamında zorluk çeken ve keşke evimde olsaydım diyen çalışanlar için home office oldukça uygun bir çalışma şekli olarak belirmektedir.

Ancak bu çalışma şekli her meslek grubu için uygun olmamaktadır.  Ekip çalışması gerektiren ve kişisel özellikleri açısından düzensiz, iradesine hakim olamayan ve disiplinsiz olan insanlar bu çalışma için uygun değildir. Bu çalışmayı yapabilecek olan insanlar kendisini tanımalı ve kendisini yönetebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Genellikle bilgisayar odaklı çalışan, mimar, proje bazlı çalışmaları yürütenler, editörler, yazı işleri gibi sektörler home ofis çalışma şekliyle çalışmaya uygun olan sektörlerin başında gelmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde fazlasıyla tercih edilen evden çalışma, şirketler içinde giderleri azaltması (ofis kirası, yemek, yol) açısından oldukça karlı olmaktadır. Henüz Türkiye de fazla gelişmemiş olan bu çalışma şekli, gelecek yıllarda fazlasıyla tercih edilecek gibi gözüküyor.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak