Herkes Yönetici Olabilir Mi?

0

Hemen herkesin küçüklüğünde mutlaka maruz kaldığı sorulardan biri şüphesiz “Büyüyünce ne olacaksın?”dır. Hayallerimizi süsleyen meslekleri sıralarken kendimizi üst noktalarda hayal etmiş, içten içe yaşadığımız haz ile mutlu olmuşuzdur. Son dönemlerin en parlak meslekleri arasında yer alan ve birçok kişinin hayalini süsleyen statü; Yöneticilik. Belirli bir birikimin şart olduğu, beraberinde saygınlığın kazanılacağı böyle bir mesleğin hayalini kim kurmaz ki? Elbette yöneticilik hayaline ulaşmak zannedildiği kadar kolay değil. Peki, yönetici olmak için gerekli özellikler nelerdir? Herkes yönetici olabilir mi?

Business leader hold meeting with his team and tell them situation

Business leader hold meeting with his team and tell them situation

Yöneticiliğin Olmazsa Olmazı: Liderlik Vasfı

Belirli bir eğitim, tecrübe ve uzmanlık gerektiren bu meslekte, karakter özelliğiniz oldukça önemli. Bir kitleyi yönetmek, koordine etmek sadece bilgi ile yapılacak bir iş değildir. Lider olma yönünüzün kuvvetli olması meslekte saygınlığınızı arttıracağı gibi kariyer hedefinize kısa bir sürede erişmenizi sağlayacaktır.

İyi Bir Lider Etkili İletişim Kurar

İyi bir lider olmak istiyorsanız iletişim yönünüzün kuvvetli olması gerekir. Sözünüzün dinlenmesi ve uygulanması için iyi bir beden dili ve kişileri birleştirici bir üsluba sahip olmanız size her zaman bir adım öne çıkarır. Yüz yüze ve sosyal ağda iyi bir iletişim kurmak ve en önemlisi çalışanlarını dinleyerek onların sorun ve önerilerine açık olmanız liderlik vasfında ilerlemenizde büyük bir katkı sağlayacaktır.

Yönetici-ve-Lider-Arasındaki-Farklar

Takım Kurarak Organizasyon Sağlar

Başarı merdivenlerini tek tek çıkmanın yollarından biri de iyi bir takım çalışması yapmak. Birbiri ile iyi iletişim kuran ve yaptığı işlerle birbirine destek olan bir ekibin başarısız olmak gibi bir durumu olmayacaktır. İyi bir lider, çalışma arkadaşları arasındaki iletişimi güçlendirecek organizasyonlar düzenleyerek, şirket çalışanlarının iyi bir diyalog kurmasını ve işlerin daha organize bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Çalışanların Moralini Yüksek Tutar

Çalışacağınız kişilerin daha iyi motive olmaları ve işlerin aksamadan devam edebilmeleri için iş yerinde mutlu olmaları gerekir. Baskı kurmak ve kırıcı sözler sarf etmek personelin çalışma şevkini kırdığından, yaşadığı moral bozukluğunu işine de yansıtır. Yönetici vasfı taşıyan kişinin personelleri ile saygı çerçevesinde bir diyalog kurması ve çalışanların motivasyonunu arttıracak çalışmalar yürütmesi, mesleğinde iyi bir noktaya gelmesinin garantisini oluşturacaktır.

943b72_331170b478d8c82214176f574cecc60b

Çalışanlarına Yol Gösterir

Çalışanlarının kariyer yaşamında daha iyi bir konumda olmaları adına öneri ve telkinlerde bulunan yöneticiler, iş hayatında başarı sağlarken, kaliteli personel yetiştirerek ülkedeki nitelikli çalışan sayısını arttırmış olur. Kendi birikim ve tecrübelerini çalışanlarına aktaran yöneticilerin iyi bir lider olma yolunda en büyük atacağını söyleyebiliriz.

Lider En Önde Gider!

Yönetici sıfatı telaffuz edildiğinde yaşanan gurur ve hazzı yaşamak adına bazı fedakârlıkların yapılması gerekir. En önde ilerlemek de bunlardan sadece biri. Çalışanlarına öneri ve tavsiyelerde bulunan yöneticilerin yaptığı icraatlar ile çalışanlarına örnek olması gerekir. Bu sayede kariyer yolunda büyük bir adım atarken, çalışanlarının gözünde saygınlığını kazanmış olur.

 

 

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak