Harita Teknikeri

0

Harita mühendislerinin direktifleri doğrultusunda arazilerin yapılarında incelemeler yaparak bu incelemeleri projelendiren kişilerin yapmış oldukları mesleğe Harita teknikerliği adı verilmektedir. İşlerini yürütürken arazi ölçümleri yapmak adına kullanılacak aletlerin ayarlamalarını yapmaktadırlar. Çeşitli aletler ile işlerini yürütürken harita mühendislerinin işlerini hafifletmektedir ve görevini ara eleman olarak sürdürmektedir.

Harita teknikerlerinin işlerini yürütürken kullandıkları malzemeler ve aletler , hassas ölçe aletleri, uzaklıkların ölçülmesi için elektronik aletler, bilgisayarlar, çizim aletleri gibi alet ve malzemeler kullanmaktadırlar.

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerde aranan belirli kriterler vardır, meslek sahipleri  üç boyutlu şekilleri algılamada başarılı, el ve gözlerini uyumlu kullanabilen , fizik matematik gibi temel bilimlere karşı yatkın, fiziksel olarak sağlam ve sağlıklı kişiler olmalıdırlar.

Harita teknikerlerinin çalışma ortamları açık alanlar olmaktadır. Meslek elemanları işlerini yürütürken diğer çalışanlar ve harita mühendisleri ile iletişim içerisinde olmak durumundadırlar.

Bu mesleği yapmak isteyen bireylerin mesleğe dair bir eğitim almaları gerekmektedir. Mesleğin eğitimi ülkemizde bulunan üniversitelerin 2 yıllık önlisan programı olan “harita” “harita teknikerliği” “harita kadastro” gibi bölümlerinde verilmektedir. Meslek

Harita teknikerleri mesleğe yeni başladıkları dönemlerde ortalama olarak 2 asgari ücret kadar maaş almaktadırlar. Meslek  içerisinde kendisini geliştirmiş , nitelikli bireyler ise daha fazla ücret almaktadırlar. Bağlı oldukları firmaların ücret politikalarınıa göre ortamla olarak 4 5 asgari ücret kadar maaş almaktadırlar.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak