Halkla İlişkiler

0

halklailiskilerrTürkiye İş Kurumu yaptığı meslek tanımında halkla ilişkiler için, “Çalıştığı kurumun tanınmasını, çalışmalarına karşı insanlarda olumlu izlenimler uyandırmasını, çevresiyle iyi ilişkiler kurmasını ve saygınlığını artırmasını sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları yapan kişidir.” İfadesini kullanmıştır.Bu mesleği yapacak kişiler için genel olarak güler yüzlü , etkili konuşma becerisine sahip, insanlar ile iyi ilişki kurabilen özelliklere sahip olması istenmektedir. Genel olarak ofis içerisinde mesai yapan halkla ilişkiler çalışanı bunun dışında müşteriler ile bağlantı içerisinde olacağı toplantı seminer gibi ortamlarda da çalışabilmektedir. Mesleğe giriş için farklı yöntemler mevcuttur. Meslek liselerinin
halkla ilişkiler bölümleri olduğu gibi yüksek okul veya fakültelerde de halkla ilişkiler bölümleri mevcuttur. Mesleki bilgi açısından daha ileri sevilerde olmak için lisans üstü eğitim alınabilmektedir.Bununla birlikte iş başı eğitimler ile meslek içerisinde mesleğin gerekliliklerini öğrenmek mümkündür. Meslek içerisinde çalışırken yükselme olasılığı çalışılan firmaya ve kişinin yetkinliklerine paralel olarak ilerlemektedir. Halkla ilişkiler mesleğini yapan kişiler, mesleğe hakla ilişkiler elemanı olarak başlamaktadır ve halkla ilişkiler müdürlüğüne kadar yükselebilmektedir.

Halkla ilişkiler mesleğini kendine hedef alan kişilerin öncelikle bilmesi gereken unsur, bu mesleğin matematik, fen gibi bir doğa bilimi olmadığı ve sosyal bilim olduğu gerçeğidir. Diğer tüm sosyal bilimciler gibi bu meslek sahipleri de öncelikle kendilerini geliştirmelidir. İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olunması mesleğinizde sizi daha iyi yerlere taşımaktadır. Bunun dışında halkla ilişkiler mesleğine yardımcı olacak diğer eğitimler (psikoloji, davranış bilimleri, ikna yöntemleri gibi) meslekte başarının anahtarı olacaktır. Bununla birlikte halkla ilişkiler isminden de anlaşılabileceği üzere firmanın müşterilere açılan yüzlerinden birisidir. Bu nedenle halkla ilişkiler elemanı bakımlı kendine özen gösteren birey olmalıdır. Özellikle günümüzde halkla ilişkiler deparmanı, firmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Firmalar müşterilerinin beklentilerini, şikayetlerini ,memnuniyetlerini geri bildirim yolu ile öğrenmek ve bu geri bildirime uygun bir şekilde strateji belirlemek istemektedirler. Bu nedenle halkla ilişkiler mesleği statik bir meslek olmaktan çıkmaya başlamıştır. Halkla ilişkiler mesleğini icra eden kişiler, müşterilerin onlara geri bildirim yapmasını beklemeksizin hedef kitleye kendileri ulaşma yöntemleri geliştirmeleri gerekmektedir. Son yıllarda sosyal medya uygulamalarının patlaması ile birlikte halkla ilişkiler çalışanları , firmaların hedef kitlelerine direk ulaşabilecekleri bir kanal ortaya çıkartmıştır. Bunun gibi bir çok yeniliği takip etmesi gereken ve çağına ayak uydurması gereken bir meslektir. Bu nedenle halkla ilişkiler mesleğini yapacak olan kişilerin en önemli özelliklerinden birisi de araştırmayı seven meraklı kişiler olması önemlidir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak