Grafik Teknisyeni

0

Grafik tasarımcısının yönlendirmesi doğrultusunda işini yapan, daha çok endüstriyel ürünlerin şekillerini, tasarımlarını yapan kişilerdir.

grafik-teknikeri

Görevi; Sürekli gelişen çağın gereksinimlerinden yola çıkarak, teknolojik gelişmeler doğrultusunda renkleri, biçimleri uyarlayan, tasarımsal olarak düzenleyen kişilerdir. Müşteri direktifleri doğrultusunda tasarımını yönlendirir ve hazır hale getirdiği tasarımlarını onay almak amacıyla müşteriye sunar.  Tasarım adımlarını uygulayarak, baskıya hazır hale getirir. Grafiksel çalışma aşamasında uygun mekanda fotoğraf çekimi yapar.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; Renkler konusunda yetenekli ve ayrıntılara fazlasıyla dikkat eden, tasarım yönü güçlü ve zihninde canlandırdıklarını tasarım olarak çizgiler aracılığıyla ifade edebilen, şekillerle arası iyi ve şekiller arasında ilişkilendirme yapabilen, hayal gücü geniş ve yaratıcı olan, belli konular hakkında fikir sahibi, iletişimi güçlü, müşterilerle iletişim halinde olmaktan çekinmeyen, sunum yapma yeteneğine sahip, planlama ve koordinasyon konusunda sorun yaşamayan, güzel sanatlar gibi konular hakkında bilgi sahibi olmasının yanında bu konuya fazlasıyla ilgi duyan kişiliğe sahip olmaları gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Grafik Teknisyeni olarak çalışacak kişiler çoğunlukla ofis ortamında, bilgisayar başında, dingin bir ortamda çalışırlar. Toplantı yapmaları durumunda ofis dışında müşterilerin ofislerine ziyarete giderek çalışmalarını gerçekleştirirler.

Eğitim; Grafik Teknisyeni olmak için ilgili liselerin grafik bölümünde eğitim almak gerekmektedir. Eğitim süresi dört yıldır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak