Grafik Teknikeri

0

Broşür, dergi, kitap , katalog gibi yazılı yayınlar ve reklam, klip, film gibi görsel yayınlar için grafik tasarımcısının direktifleri çerçevesinde  çizimler yapmakla görevli kişilerin yapmış oldukları mesleğe grafik teknisyenliği adı verilmektedir. Grafik teknisyeni mesleği elemanları çizim montaj gibi teknik görevleri yerine getirmektedir. Meslek elemanları işlerini icra ederken bir takım alet ve cihazlar kullanmaktadır. Grafik teknisyenleri işlerini icra ederken bilgisayarlar, kırtasiye malzemeleri, fotokopi aleti, çizim programları, çizim masası gibi alet ve malzemeler kullanabilmektedir.

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerde aranan özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir; üç boyutlu şekilleri algılayabilme becerisi, renk tonlarını fark edebilecek göz sağlığı, hayal gücü yüksek yeni fikirler üretebilecek bireyler olmalıdırlar. Estetik bakış açısına sahip bireyler olmaları istenmektedir.

Grafik teknisyenlerinin çalışma ortamları masa başında bilgisayarlar ile yada çizim masasında olmaktadır. İşlerini yürütürken direktif aldıkları grafik tasarımcılar ile iletişim halinde olmaktadırlar. Ayrıca müşteriler ve bağlı oldukları birimde çalışan diğer kişiler ile de iletişim kurmaktadırlar.  Graik teknisyenlerinin istihdam alanları, her türlü basım ve yayın kuruluşları olmaktadır. Televizyon, gazete, dergi, internet, reklam ajansları gibi kurum ve kuruluşlarda istihdam edilebilmektedirler.

Grafik teknisyenliği mesleğini yapmak isteyen kişilerin bu mesleğe dair bir eğitim almaları gerekmektedir. Mesleğe dair eğitim ülkemizdeki üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programlarında bulunan  “grafik” bölümlerinde alınabilmektedir.

Meslek sahipleri mesleğe ilk başladıklarında bağlı oldukları firmaların ücret politikalarına göre ortalama 2 3 asgari ücret kadar maaş alabilmektedirler. Meslek içerisinde kendisini geliştirmiş nitelik sahibi bireyler ise 4 5 asgari ücrete kadar maaş alabilmektedirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak