Döküm Teknisyeni

0

Modelcinin hazırladığı makine parçaları için uygun olan döküm malzemelerini kullanarak, daha önceden hazırlanmış olan kalıplara aktarımını yaparak istenilen şekli veren ve döküm sonrasında elde edilen malzemelere son halini veren kişilerdir.

dokum-teknisyeni

Görevi; Döküm işleminin yapılacağı kalıpları hazırlar ve uygulamaya hazır duruma getirir. Döküm işleminin yapılacağı yerin belirtilmesinden sonra o ortam için uygun olacak malzemeleri belirler. Uygun malzemenin belirlenmesinden sonra ise döküm malzemeleri üzerinde işleme başlayarak alaşımı hazırlar. Alaşımın hazırlanması sürecini bitirince, kalıplara döküm işlemini gerçekleştirir. Döküm işlemi sonrası ortaya çıkan malzemenin kontrolünü yaparak, sorunlu bölge varsa düzeltir ve malzemeyi son haline getirir.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; Döküm teknisyeni olmak isteyen kişilerin bedenen sağlıklı ve güçlü olmaları, işine önem veren ve sorumluluk alabilen, ayakta çalışmaktan rahatsız olmayacak ve uzun süre ayakta çalışmayı sorun etmeyecek, dikkatli, işine özen gösteren bireyler olmaları gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Döküm teknisyenleri fabrika ya da dökümhane gibi, döküm işleminin gerçekleştirilebileceği alanlarda çalışırlar. Çalışma ortamları genellikle metal kokulu, gürültülü ve fazlasıyla sıcaktır. Bu iş alanında mutlaka işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun çalışılması gerekmektedir ve işçiler de kendileri için gerekli önlemleri almalıdır. Aksi takdirde yanma tehlikesiyle karşı karşıya kalınabilir. Sürekli olarak çalışma arkadaşlarıyla iletişim halindedirler.

Eğitim; İlgili meslek liselerinde ya da mesleki eğitim merkezlerinde eğitim almak gerekmektedir. Eğitim süresi liselerde eğitim alınması halinde dört yıldır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak