CV ve Referans Bilgisi

0

CV diğer adıyla özgeçmiş, adayın kendisini işverene tanıtabilmesine olanak veren bir dosyadır. Adaya ait kişisel ve genel bilgilerin, özelliklerin, yetkinliklerin ve niteliklerin yer aldığı bu dosya, adayın kendisini açıkça ifade edebilmesine olanak tanır.

cv-ve-referans-bilgisi

Özellikle insan kaynakları sitesinde yer alan CV alanlarının doldurulması, çalışan adayına büyük kolaylık sağlar. Nitelikli uzmanlar tarafından hazırlanmış iş arama sitelerindeki bölümler, çalışan adayına ait gerekli bilgilerin aktarımına yardımcı olur. Gereksiz bilgilerin paylaşılmasını engelleyen bu sistem ise doğru şekilde CV oluşturulmasına da olanak sağlar.

İş bulma sitelerinde CV oluşturulurken önemli olan, adayın CV doldurma aşamasında karşısına çıkan bölümleri anlayarak, kendisine uygun olan seçenekleri ifade etmesidir.

Yine aynı şekilde iş arayışında bulunan bireyler için oluşturulmuş online CV işverene referans verme konusunda da destek sağlamaktadır.

Referans diğer adıyla tavsiye mektubu olarak ifade edilmektedir. Bu mektup CV oluşturma aşamasında genellikle iki seçenek halinde kullanıcıya sunulmaktadır. Birinci seçenek, kişisel referanstır. Kişisel referans, daha çok iş dünyasında fazla deneyimi bulunmayan, iş hayatı referansı vermekten kaçınan ya da verme imkanı bulunmayanların tercih ettiği referans türüdür. Ancak iş hayatı referansı verilse dahi, kişisel referans vermek, çalışan adayına yardımcı olacaktır. Kişisel referans bireyin özelliklerini aktarmada ve kişisel bilgi vermesine yardımcı olur. Bu sebeple atlanılmaması gereken alanlar içerisinde yer almaktadır.

CV de referans türleri arasında yer alan diğer seçenek ise, iş hayatı referansıdır. İş hayatı referansı verilirken de daha önceden çalışılmış işveren, yönetici ya da iş arkadaşlarından söz edilmektedir. Bu referans türü özellikle işe alım esnasında referansa önem veren işletmeler için ön planda yer almaktadır. Önceden çalıştığınız iş yerlerinde sizden memnun olan yöneticilerinizi ya da iş arkadaşlarınızı bu alana yazmanız, yeni işe girmenize yardımcı olacak, destek sağlayacaktır.

Hangi referans türü kullanılırsa kullanılsın öncelikli olan referans verilen kişinin, referans verildiğinden haberi olmasıdır. Gerçek kişilerin referans verilmiş olması çok önemlidir. Sahte referans verilmesi, olumlu giden bir görüşme sırasında referans verilen sahte kişinin aranması durumunda olumsuz bir hal alabilmektedir. Söz konusu durumun yaşanmaması açısından mutlaka referanslarınıza CV’nizde yer aldığını ve referans verildiğini belirtmeli, aranmaları durumunda bilgilerinin olmalarını sağlamalısınız.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak