CV Oluştururken Doğru Bilgi Vermenin Önemi

0

CV oluşturma her iş arayanın mutlaka gerçekleştirmesi gereken adımların başında gelmektedir. Çoğu iş arayan, bu aşamayı hızla geçmenin derdine düşerek iş ilanlarına başvurmaya başlar ancak burada önemli olan doğru CV oluşturulmasıdır.

cv-de-dogru-bilgi-vermenin-onemi

CV diğer adıyla özgeçmiş iş bulma aşamasında iş arayanlara oldukça yarar sağlamaktadır. İşe alınma arzusunda olan her birey, oluşturduğu özgeçmişin işverenle arasında bir köprü görevi gördüğünü asla unutmamalıdır. Bu nedenle CV özenle oluşturulması gereken bir dosya olarak algılanmalıdır.

Çalışan adayı doğru CV’yi nasıl oluşturabilirim endişesine düşmek yerine, işbulma sitelerine girerek, uzmanlar tarafından hazırlanan online CV’lerden yardım alabilir. Bu özgeçmişler adaylara kolaylık sunarak, adım adım belirli kriterler doğrultusunda özgeçmiş oluşturmaya olanak verir. Buradan yola çıkarak doğru özgeçmiş oluşturmak mümkün olabilir.

 

Doğru bilgi vermek ise iş bulma aşamasında CV oluşturacak adaylar için altın kural niteliğindedir. Doğru bilgiler dahilinde CV’nin oluşturulması, iş arama sırasında mutlaka bireylere yardımcı olacaktır. Özgeçmişte yalan yanlış verilen bilgiler ise işvereni yanıltacak, belki de ilerleyen zaman diliminde iş edinmenize engel olacaktır. Hele ki olumlu giden bir iş görüşmesi esnasında CV’nizde verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılması, her şeyi tersine döndürebilir.

Bilgilerin fazla detaydan uzak olması da önemli konular arasında yer almaktadır. Uzun bilgi işvereni sıkacak, belki de CV’nizi dikkate almaktan vazgeçirecektir. Bu nedenle gerektiği kadar bilgi vermekte fayda vardır.

Tüm bunların yanı sıra CV de yer alan iletişim bilgilerinin de doğru olması, olmazsa olmazlardandır. Adaylar CV’lerinde yer alan iletişim ( e,mail, telefon, adres) bilgilerini mutlaka doğru olarak eklemelidir. Maalesef bazı adayların bu bilgileri yanlış vermeleri, iş başvurusunda bulunmasından sonra işverenin CV’sini olumlu değerlendirilmesiyle, mülakata davet edilmesi aşamasında ulaşım sorunu yaratmakta, belki de işe alınacakken sırf bu bilgilerin yanlış olması nedeniyle işi kaçırmaktadır. Bu nedenle bu konu da mutlaka dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak