Çocuk Bakıcısı

0

Anaokullarında ve okul öncesi eğitim veren kurumlarda çocukların bakımına ve eğitimine yardımcı olan kişilere verilen isimdir.

cocuk-bakicisi

Görevi; Çocuk bakıcısı gün içerisinde çocukların yanında olarak temel ihtiyaçlarını (uyuma, tuvalete gitme, yemek yeme) karşılamaları sırasında yardımcı olur ve bu ihtiyaçların sosyal olarak karşılanması durumunda nasıl davranılması gerektiğini çocuklara gösterir. Çocukların hijyen kurallarına uygun olarak anaokulunda bulunmasına yardımcı olur, üstlerini değiştirmelerine, temizliğine yardım eder. Etkinliklere katılmaları sırasında çocuklara yardımcı olur. Çocukları eğlendirmek ya da öğretmek amaçlı işlerin ayarlanması halinde gerekli malzemelerin alınmasını, düzenlenmesini sağlar.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; İnsan ilişkileri kuvvetli, çocuklara fazlasıyla ilgi duyan ve onlarla zaman geçirmekten hoşlanan, eğitim verme konusunda kendisine güvenen, dikkatli ve sabırlı, sorumluluk alabilen, konuşmasına ve tavırlarına dikkat eden, yaratıcı, sürekli hareket halinde olmaktan çekinmeyen bireyler olmaları gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Çocuk bakıcısı olarak çalışacak bireyler, anaokulu, kreş ya da çocuk yuvalarında yer alırlar. Çalışma ortamı oldukça gürültülü, hareketli ve dinamiktir. Temiz olması ise en başta gelen kriterler arasında yer almaktadır. Çocuklarla vakit geçirmek ve onlara tüm gün boyunca yardımcı olmak, sorumluluk almak da yine çalışma ortamı içerisinde ön planda olan kuraldır. Saat anlamında da oldukça düzenli bir çalışma şekli vardır.

Eğitim; Çocuk bakıcısı olmak için meslek liseleri ya da çok programlı liselerin çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Eğitim süresi dört yıldır.

 

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak