Çalışmak İçin Doğuyoruz!

0

Parayı iktisadi bir dille en basit anlamda tanımlamak gerekirse, mal ve hizmetlerin değiş tokuşu için kullanılan bir araçtır. Hem buna bağlı olarak hem de reel anlamda düşündüğümüz zaman para, şayet elinizi eteğinizi Dünya’dan çekip Tarzan misali doğada yaşamıyorsanız modern Dünya’daki hayatı idame ettirmek için tek kaynak. Dünya üzerindeki herkesin iş hayatında bulunma sebebi hayatımızı idame etmektir. Hiç kimse zevk için çalışmaz. Buradan hareketle de hepimiz para kazanmak için çalışmaktayız. İlkel yaşamdan modern yaşama geçiş sürecinde hız kazanan sanayileşme süreci, toplumların bilgi toplumuna giderek entegre olma çabası iş gücünü önemli ölçüde ikinci plana atmıştır. İş gücünün ikinci plana düşmesi ise nitelikli iş gücü kavramını doğurmuştur. Günümüzde Dünya kapitalizm ve serbest piyasa koşullarının etkisinden dolayı sınırları olmayan bir küresel bir köye dönüşmüştür. İş hayatı rekabete açık bir hal almıştır. Dolayısıyla iş Hayatına Entegre edilmiş bir yaşam bilinenin aksine insanın çocukluk evresinde başlamaktadır.

Daha çocukken oynadığımız oyunlar, konuşma ve hareket tarzlarımız, ilgi alanlarımız aslında gelecekte bizim için keşfedilmeyi ve yönlendirmeyi bekleyen ne tür eğitimleri almamızı, ne tür işlere yatkın olduğumuzu gösteren karakteristik özelliklerimizdir. Bu özellikleri keşfedip ortaya çıkaracak olanların başında ailemiz gelmektedir. İlk hazırlığı aileden aldıktan sonra öğretmenlerimiz bize diğer yol göstericimizdir. Gerçek olan şudur ki yapılan bu keşif hayatımızın dönüm noktası olacaktır. Eğitim hayatına başlayan insan gelecekteki iş hayatının temellerini henüz çocukken atmalıdır.  Örneğin yabancı dili ortaokul, lise yıllarında sağlam zemine oturtması gereklidir. Bunun başlangıcı ise günümüzde okul öncesi eğitime dayanmaktadır. Bir dil bir insan iki dil iki insan sözünden hareketle iş hayatına tek kişi olarak girmemeniz için okul öncesinde ikinci karakterinize de hazırlanmalısınız. Bunun yanında lise çağına gelen bir insan ileride seçebileceği meslekler hakkında bilgi sahibi olmak amacı ile bir araştırma içerisine girmelidir. Edineceği bu bilgilerle seçeceği mesleğe göre uygun bir lise seçilmelidir.

Tüm bu yukarıda yazılanların uygulandığı bir hayat yaşıyoruz. Yaşayacağımız hayat bizim için zaten seçilmiş. Kaderimiz, gideceğimiz yol bizim adımıza çizilmiş. Biz ise sadece uymakla yükümlüyüz. Seçtiğimizi zannedip mutlu oluyoruz. Aslında seçilen bir şey yok. Daha ufak yaşta kreş, anaokulu, ilkokul, lise, üniversite derken çocuklarımız, gençlerimiz tüm bu kurumların bütünleşik faaliyetleri sayesinde tamamen iş hayatı odaklı dönüştürülüyorlar. Eğitim sistemi tamamen malumat yüklemesi yapan bir kurum haline dönüştürdü. Sistemin talep ettiği bireyleri bir fabrika misali üreterek piyasaya sürmekle görevli.  Eğitim sistemi insanın özgürlüğü için olmazsa olmaz karakter gelişimini tamamen göz ardı ediyor. Hani nerede sanat, bilim, spor? Nerede?

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak