Çalışma Türleri

0

Öğrencilik hayatının sona ermesinden sonra ya da iş hayatına atılma isteğiyle bireyler iş başvurusunda bulunmaya ve iş bulmaya başlamak için çeşitli adımlar atarlar. Bu aşamadaysa bireylerin kişisel tercihleri ön plana çıkarak kendisini bu doğrultuda yönlendirmesi durumu gündeme gelir.

200396969-001

Çalışma hayatı içerisinde olmak, hem gelir elde etmek hem de kendisini geliştirmek üzere bireylerin tercihleri arasında ye alabilirken, farklı çalışma şekilleri de kişiden kişiye değişerek işverenin sunduğu olanaklar doğrultusunda değişir.

 

Çalışma şekilleri arasında part time (yarı zamanlı) çalışma, freelance (serbest) çalışma, home office (evden) çalışma ya da full time (tam zamanlı) çalışma gibi birçok seçenek çalışma hayatında yer almak isteyenleri karşılamaktadır.  İşverenlerin bazıları bu çalışma şekillerinin tümünü kendi bünyesinde barındırırken, bazısı da sadece tek tip çalışma şekilleriyle sektördeki yerini alır. Çalışan adayı da kendisine uygun çalışma tipini belirleyerek bu doğrultuda iş ilanlarını incelemeli ve iş bulma çabasına girmelidir.

Full time çalışmak bireylerin aylık tam ücret kazanmak amacıyla ve daha düzenli bir çalışma hayatı olmasının istenmesiyle tercih edilen çalışma şekli olarak karşımıza çıkıyor. Tam zamanlı çalışma şekli bireylerin genellikle hafta sonunda tatil yaptıkları, hafta içi günlerde tüm gün iş saatleri içerisinde iş yerinde ya da iş yerine bağlı işler için dışarıda çalıştıkları zaman dilimini kapsamaktadır. Ülkemizde daha çok tercih edildiğini gördüğümüz bu çalışma türü, hızla gelişmekte olan sektörlerde farklı koşullarda imkânlar sunarak çalışanlar için cazip gelmekle birlikte, farklı çalışma şekilleri de hızla ilgi görmeye başlamaktadır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak