Çalışma Ortamı Zorlukları

0

İş hayatı bireyler için hayatlarının önemli ve verimli kısımlarını geçirdikleri alan içerisindeki yerini almaktadır. Bireyler çalışma hayatlarından maksimum seviyede etkilenerek yaşamlarını sürdürürler. Bu nedenle çalışma ortamında yaşanmış olan her durum genelde özel hayatlara da yansımaktadır.

calisma-yeri-zorluklari

Çalışma ortamıysa bireylerin iletişimlerinde ne derecede başarılı olmalarıyla odaklı olarak hareket edebilir. Bireyler kişisel iletişim konusunda ne kadar başarılıysa, iş hayatında iletişim konusunda o derecede başarılı olabilir. Çalışma ortamında tabii ki dışarıda kurulan iletişim kuralları fazlasıyla geçerli değildir. Bireyler birbirleriyle bir iletişim kurarken, aralarında belli sınırlar olmalı ve o sınırları aşmadan iş ortamında olduklarını unutmamak şartıyla iletişimlerini yönlendirmelidir. Bir paylaşımda bulunulması durumunda bu paylaşımın da yine iş yeri etiğine uygun olması gerekmektedir.

Birey çalışma ortamında her zaman belli zorluklarla karşılaşılabilir. Burada önemli olan bireylerin karşılıklı sabır ve etkileşimde doğru iletişim yolunu seçmesidir. İş ortamı bazı zamanlarda baskıcı ve sıkıcı olabilir ancak böyle bir dönemde de mutlaka bireylerin kendilerini bilerek davranması ve doğru iletişim kurması gerekir.

Bin düşünüp bir hareket edilmesi gerekliliği iş dünyasında geçerli olan mutlak iletişim doğruları arasında yer almalıdır. Çalışma ortamı bazı zaman dilimlerinde zorlayıcı olabilir ancak bu dönemde mümkün olduğunca birey kendisine hakim olmalı ve akılcı davranmalıdır.

Karşılıklı iletişimde empati yeteneği de iki tarafın birbirini anlamasında yardımcı olacak unsurlar arasındaki yerini almaktadır. Bireylerin birbirlerini anlaması da yine iş ortamı içerisinde olması gereken ve iş ortamında kurulacak iletişimin sağlıklı olmasına olanak veren unsurlar arasındadır.

Çalışanlar işin yürütüm aşamasında bir arada oldukları için iletişimlerinde özenli olmalıdır. Herkes herkesi sevmek zorunda değildir ancak iş ortamında iş arkadaşı olmak ve birbirlerine saygı duymak zorundadır. Bu nedenle çalışma ortamında ne gibi zorluk yaşanırsa yaşansın mutlaka pozitif iletişimden yana olmak ve olumlu davranmak, böyle düşünerek hareket etmek önemlidir ve iş yerinde huzuru getirir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak