Çalışma Hayatı ve Ödül

0

Bireyler çalışma hayatları boyunca birçok aşamadan geçmekte, iyi kötü birçok tepkiyle karşılaşmaktadır. Bu tepkiler arasında işverenin gerçekleştirdiği ödül ceza sistemleri de büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, çalışan adayına itici bir güç olarak yardımcı olmaktadır.

calisma-hayati-ve-odul

Çoğu işveren ödül sistemleri yeni yeni kullanmaya başlamış olsa da, gelişmekte olan ve büyüme çabasındaki işletmelere de çalışanları motive etmek ve pozitif enerji yaratmak amacıyla ödül sistemlerini kullanmaya başladığı görülmektedir. Ödüllendirilmek insanlar için hayatlarının her alanında itici bir güç olmakla birlikte, iş hayatında da önemli bir etkiye sahiptir.

İnsan psikolojisinde takdir edilme ve ödüllendirilme pozitif etki yaratacağı gibi, bireyin daha hırs ve azimle işine sarılmasına neden olur. Ek olarak motive olmuş bireyin, kendi yaptığı işin ve harcadığı çabanın işveren tarafından görülüyor olması, çalışanın iş yerine olan bağlılığını arttırır. Bu nedenle kurulacak olan ödül sistemi işveren algısında gereksiz olmaktan çıkmalı ve çalışan için bağlılığı arttırıcı bir etken olarak görülmelidir.

Ödül sistemi çalışanlar arasında rekabeti de güçlendirmeye yarayacaktır. Bu durum ise iş açısından olumlu bir etkiye sahip olur çünkü yaptığı işle bir ödül alamamış olan çalışan, ilerleyen günlerde daha fazla çaba harcayacak, işine daha fazla önem verecek ve kendisini işine adayarak daha fazla motive olacaktır.

Ödül sistemi kurulması ve uygulanması aşamasındaysa işverene fazlasıyla görev düşmektedir. Bu sistem bir itici güçtür ancak çalışanlar tamamen bu sistem dahilinde yönlendirilmemelidir. Sistemin doğru ya da yanlış işlediği kontrol edilmeli ve çalışanlar üzerinde huzursuz, baskıcı ortamlar yaratmasının önüne geçilmelidir. Yine aynı şekilde çalışanlar arasında rekabet yaratırken huzursuz bir ortam yaratmasının ve negatif bir durum oluşturmasının da önlemi alınmalıdır. Sistemin uygulanmaya başlamasından itibaren sürekli denetimi yapılmalı ve çalışanlar üzerindeki etkisi doğru şekilde araştırılmalıdır.

Ödül sistemi kapsamında ödüllendirilen çalışan kendisini daha iyi hissederek, işinde mutlu olacak ve işvereni de başarısıyla etkileyecektir. İşveren ise işine ve işletmeye daha bağlı çalışanlara sahip olacak, daha hızlı gelişecektir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak