Çalışan Anne Sendromu

0

Günümüz hayat koşullarında ev geçimine katkıda bulunmak, kariyer yapmak gibi amaçlarla çalışan birçok kadın var. Çalışırken evlenip yuva kuran kadınlar, çoğu zaman hem çalışıp hem de çocuk sahibi olamaya kendilerini hazır göremezler. Genellikle çocuk sahibi olacağı zaman iş hayatını bitiren birçok anne adayı vardır. Çocuğuna daha iyi bir gelecek, daha sağlıklı bir hayat sunmak amacıyla kendilerini feda ederler. Çocukları olduktan sonra tekrar işe başlamakta çok fazla sıkıntı çekerler. İşe başladıktan sonra ise büyük bir suçluluk duygusu içine girerler. Çocukların sevgisiz ve ilgisiz kalacağından, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlama konusunda geri kalacaklarından endişe duyarlar.

Zamanınızı İyi Değerlendirin

Oysaki tüm bunları sunmak için iş yaşamını sona erdirmeye gerek yoktur. Çocuğunuzun size olan ihtiyacı 24 saat değildir. Çocuğunuz sizden ilgi bekler. Sevildiğini ve var olduğunu hissetmek ister. Şefkatle ona güven vermeli, mutlu ve değerli olduğunu hissettiği bir hayat sunmalısınız. Ama tüm bunları yaşatmanız için birkaç saat bile yeterli olacaktır. Çocuğunuz ona ayıracağınız zaman dilimine alışacak ve onunla geçireceğiniz zaman niteliğinin önemi artacaktır. Çocuğunuzla beraberken onun mutlu olmasını sağlamak, ona güven vermek, çocuğun psikolojik gelişimi açısından daha önemlidir.

Sizin bu durumdan suçluluk duymanız ve çocuğunuza yansıtmanız onun gözünde de suçluluğunuzu arttıracak, yapacağı kötü davranışların suçlusu olarak sizi görmeye başlayacaktır. Ona sizin çalışmanızın gayet doğal olduğunu, çalışmadığınız zamanlarda onunla ilgileneceğiniz ve yaşadığı sorunlara birlikte çözüm bulacağınız psikolojisini vermeniz gerekmektedir.

Tüm bunlara rağmen hala suçluluk hissediyorsanız, duyduğunuz suçluluğun nedeni araştırıp bunun için çözüm araştırmasında bulunmalısınız. Nerede hata yaptığınızı iyi bilmek bu hatayı düzeltmenizde yardımcı olacaktır. Örneğin; işten döndükten sonra bütün gün çocuğunuza veremediğiniz ilgiyi ona hediyeler alarak, her istediğini yaparak kapatmaya çalışmanız yanlış bir tutum olacaktır. Çocuğunuza vereceğiniz şey güven ve mutluluk olmalıdır. Onlara var olduklarını ve emniyette olduklarını hissettirmeniz sizlere daha çok yakınlaşmasını sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalara göre; annelerin çalışması çocukların gelişiminde hiçbir fark yaratmıyor. Çalışan anneler çocuklarıyla iş dönüşü daha fazla zaman geçiriyor, izin günlerinde onlarla daha fazla ilgileniyorlar. Çocuklarınızla sağlam bir ilişki oluşturmanız için tüm güne ihtiyacınız yoktur. Çocuğunuzla az da olsa düzenli bir zaman geçirmeniz, onunlayken sevdiği faaliyetlerde bulunmanız onun ihtiyacı olan ilgiyi karşılamanıza yetecektir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak