Çalışan Adayının Maaş Beklentisi

0

calisan-adayinin-maas-beklentisiAday ve Maaş İlişkisi

İş hayatına atılma isteği ve sahip olunmak istenilen iş hakkındaki hayaller, bireyin isteklerinde farklılıklar yaratmakla birlikte, sevinç ya da hayal kırıklıklarını beraberinde getiriyor. Özellikle iş dünyasına yeni atılacak adaylar farklı hayaller içerisindeyken, sektöre yeni atılması durumunda beklentileri konusunda değişik sonuçlarla karşılaşabiliyorlar.

İş ve maaş birbirinden ayrılmaz iki bütün halinde çalışanlar için yer almaktadır ancak bazı çalışanlar daha fazla maaş hayali kurarken, bazı çalışanlar ise maddiyatı önemsememektedir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir ancak iş dünyasında belli pozisyonlar için belli ücretlendirmeler uygulanmaktadır.

İş dünyasına yeni atılmış adaylar için özellikle ücretlendirme farklılıkları yaşanmaktadır. Öğrencilik yıllarında daha üst pozisyonlarda çalışma ve daha yüksek gelir elde etme hayali kuran çalışan adayları, ilk iş başvurusu yapmasının ardından çoğu zaman beklentilerini karşılayamamaktadır. Hiç kimse ilk defa iş hayatına atıldığında direkt üst pozisyonda iş edinmemekte, bunun için sadece eğitim yeterli olmamaktadır.


Eğitim hayatından sonra iş dünyasına atılan çalışan, öncelikle öğrendiği teoriyi geliştirmeli, deneyimleyerek uygulanabilir hale getirmelidir. Bilgilerin uygulanabilir hale gelmesinden sonra, iş dünyasında tam anlamıyla yer almak ise düşlenilen iş koşullarını beraberinde getirecektir.

Çalışan adayları, öğrenim hayatının sona ermesinden sonra kendisini yüksek gelire odaklamak yerine, kariyer planı oluşturmalı ve en üst pozisyona gelmek adına neler yapabileceğini, bu aşamada kendisine nasıl katkıda bulunacağına odaklamalıdır. Çoğu yeni mezun ise, sadece okul hayatında aldığı bilginin yeterli olacağı yanılgısına kapılarak beklentilerini yükseltmekte, bu ise hayal kırıklığı yaratmaktadır. Bu süreç içerisinde bireyler maaştan çok kendisine nasıl katkıda bulunacağı konusuna yoğunlaşmalı, buradan hareketle kariyer planında yer alan hayalindeki iş ve ücrete sahip olmak adına gerekirse en alt pozisyon ve ücretten başlayarak kendisini geliştirmelidir.

Tüm bunlara ek olarak çalışan adayları öğrencilik yıllarında yaptıkları staj ve part time çalışma gibi bilgileri dahilinde de, iş dünyasında tecrübe edinmiş sayılabilecek CV oluşturma aşamasında belirtmiş olması halindeyse, kendisi için artı değer yaratacaktır.

İş dünyası çok geniş bir alana yayılmış olup, her iş arayan için farklı imkanlar sunmaktadır. Dolayısıyla her çalışan ve çalışan adayı kendi seçimleri ve eğitimleri doğrultusunda maaş beklentisini karşılayacak, zamanla kendisini geliştirmesi halindeyse yüksek gelir elde etme imkanı bulacaktır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak