Çağlayan: İşsizlik %5’e düşecek

0

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Tüik’in açıkladığı işsizlik oranları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Çağlayan ; “ İşsizlik oranlarımızın  yüksek olduğunun farkdayız fakat bu oranlar pek çok Avrupa Birliği üye ülkesinden daha düşüktür. Önümüzdeki dönemde işsizlik oranlarını %5-6 seviyelerine çekmeyi hedeflemekteyiz.” Şeklinde açıklama yaptı. Çağlayan’ın yaptığı yazılı açıklamada, son bir yıl içerisinde yaklaşık 340 bin kişilik istihdam gerçekleştirildiği ve 2009 yılında Dünya çapında gerçekleşen ekonomik kriz döneminden bu yana 6 milyona yakın kişinin işe yerleştirildiğini belirtti.

 Bakan Çağlayan , “ Avrupa’da işsizlik 4 milyon kişi artarken bizde bu sayıdan daha fazla istihdam meydana gelmiştir. Toplam istihdam sayımız 25,8 milyonu aşmıştır. İş gücüne katılma olranı ½52 seviyelerine yaklaşmıştır. Her 3 kadından birisi iş gücüne katılmaktadır. Özellikle kadınların iş gücüne katılma oranları son 10 yıl içerisinde 10 puanlık artış göstermiştir. Bakan Çağlayan ayrıca kayıt dışı ekonomi ile mücadele ettiklerini belirtirken , kayıt dışı ekonominin %50ler seviyesinde seyrederken şuan %35 seviyesine kadar indirildiğini vurguladı.

İleriki dönemde işsizlik oranlarının %5-6 seviyelerine çekebilmek için yıllık 600bin istihdam yaratmaları gerektiğini belirten Bakan Çağlayan bu çalışmalar kapsamında teşvik sistemi geliştirdiklerini ve amaçlarının Türkiye istihdam piyasasını iyileştirmek olduğunu söyledi.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak