Çağımızın Hastalığı Sosyal Depresyon!

0

İş ve ev arasında gidip gelen o durağan hayatımızı Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya ile renklendirmeye, hareketlendirmeye çalışıyoruz. Hem Dünya’da hem ülkemizde insanlar Kapitalizmin kendilerini yalnızlığa itmesinden, birbirlerine yabancı kalmaktan ve dışarıya karşı izole bir yaşamdan sıkılmış olmalılar ki sosyal medya sayesinde bunu kırmaya ve sosyal görünmeye çalışıyorlar. Sosyal medya pek çok kişiyi dışarıya karşı aslında hiç olmadıkları fakat olmayı arzuladıkları biriymiş gibi göstermesine yardımcı oluyor. Sosyal medyanın genel olarak aradığı ve en çok takip edilen kimlik türü neşeli, canlı, başarılı, özgür, kişilikler. Kullanıcılar bu tür kimliklere bürünmeye çalışıyor. Ve peşlerinde binlerce kişiyi sürüklüyor. Peki gerçekten ne arıyoruz biz? Neden bu çaba?

Ego Tatmini Arıyoruz!

Sosyal medya kullanıcıları yarattıkları bu kimlikle ünlü olmanın, takip edilen trend olmanın peşine düşüyorlar ve ne kadar beğenilirsek, takdir toplarsak o kadar mutlu oluyoruz. Sosyal medya, çeşitli sebeplerden dolayı zedelenen egolarımızdan dolayı içe dönüşümüzü tekrar dışarıya döndürmeye ve yeni bir ego tatmini konusunda arayıp ta bulamadığımız mecra oluyor. Ancak belli bir süre sonra aslında büyük bir yalanın içinde olduğumuzu unutuyor ve kaptırıyoruz kendimizi bu yaşananların gerçek olduğuna… Bir gerçek var ki sanal dünya dışında. Yaşadığımız gerçek Dünya, tamamen gerçek olan kanlı canlı ilişkilerimiz, sıkıntılarımız, borçlarımız ve tabi ki iş hayatımız. Ve diğer tarafta hayallerimiz ve egolarımızca oluşturduğumuz sanal kimliğimiz. Sahi siz Kimsiniz?

Günümüzde pek çok kişinin hayatı artık bu tezat üzerine kurulu. Bireysel ve yapayalnız hayatlara sürüklenen bizler, toplumumuz diğer insanlarla iletişim kurarken ve takdir toplamak isterken bu metodu kullanıyoruz.

Sosyal Depresyonun Belirtileri

Sosyal medyadaki kimliğimizle renkli, mutlu, özendiren paylaşımlar yapıyoruz. Bunlar sevgili fanlarımız tarafından takip ediliyor, beğeniliyor, hatta yarattığımız sadık fanlarımız tarafından paylaşılıyor. Fakat bir gün bir şey oluyor. Paylaştığımız bir obje, görsel ya da yazı her zamankinin sebepsiz yere çok altında bir beğeni alıyor. İşte o zaman Dünya başımıza yıkılıyor. Bir panik hali alıyor ki bizi sormayın. Defalarca kez bakıp gözlerimize inanamıyoruz. Evet sanal dünya ve bizim kimliğimiz tamamen yalan ama gördüğünüz beğeniler gerçek.

  • Hayata küsüp içe kapanıyorsanız,
  • Canınız sosyal medyada hiçbir şey paylaşmak istemiyorsa,
  • Kimsenin paylaşımına tahammül edemiyorsanız,
  • Hatta bir başkasının paylaşımına gelen beğeni sayısını ve güzel yorumları görünce ağlama krizlerine giriyorsanız,
  • Tekrar bir şey paylaşmak sizi ürkütüyorsa,
  • Telefona içten içe bakıp elinize alamıyorsanız,

Hastalığınız teşhis edildi. Siz de Sosyal Depresyon var. Korkmayın amansız bir hastalık değil. Biraz sosyal medyayı azaltarak dışarı çıkmaya, kendiniz olmaya, kendi kişiliğinizle mutlu olmaya davet ediyoruz. Bu fikri benimseyerek sosyal medya kullandığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak