Buldozer Operatörü

0

Buldozer operatörü diğer adıyla traktör operatörü, toprakla ilgili işlemlerin yürütülmesini, toprağın buldozer yardımıyla bir yerden başka bir yere kaldırılmasını sağlayan kişidir.

buldozer-operatoru


Görevi;
Buldozer operatörü işlemin gerçekleştirileceği alanın hazırlanmasını, buldozerin emniyetli bir halde o yere gitmesini ve yerleştirilmesini sağlar. Makinenin kayış ayarlarını paletlerini ayarlar. Buldozerin hareket etmesi halinde gerekli göstergeleri kontrol eder ve iş yapılacak alanın yapısına göre bıçakların ayarlanmasını sağlayarak, toprak ve taşı olması gerektiği gibi taşır. Buldozerin yakıt durumunu kontrol eder ve bitmesi durumunda dolum işlemini gerçekleştirir. Çalışmanın bitişinde makinenin bakımını yapar.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; Fiziksel olarak sağlam olan, çevresindeki değişkenleri hızlı algılayabilen, makinelere ilgi duyan, işine özen gösteren ve sorumluluk sahibi bir yapıda olması gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Buldozer operatörü işlerini buldozer üzerinde ve açık mekanlarda gerçekleştirirler.  Fazlaca gürültülü ve temiz olmayan alanlarda çalışırlar. Çoğu zaman gündüz çalışmalarına rağmen, zaman zaman gece çalışmaları yapmaları gerekebilir. Herhangi bir kazaya neden olmamak için dikkatli olması gerekir.

Eğitim; Buldozer operatörü olmak için endüstri meslek liselerinde yer alan iş makineleri bölümünde eğitim alınması gerekmektedir. Ek olarak özel motorlu taşıt sürücü kurslarında eğitim alınması da yeterli olacaktır. Eğitim süresi  meslek liselerinde dört yıl olarak geçerken, özel kurslarda otuz saattir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak