Biyomedikal Cihaz Teknikeri

0

Biyoloji ve tıp alanında kullanılması öngörülen ve kullanılan malzemelerin bakım onarım ve kurulum işlemlerini gerçekleştiren ve bu cihazları kullanarak işi yürüten kişilerdir. Makinelerle ilgili işlemlerin yürütülmesi aşamasında görev alırlar.

biyomedikal-cihaz-teknikeri

Görevi; Biyomedikal cihaz teknikeri biyoloji alanında kullanılan makinelerin kullanımına ilgili olmaktır. Gerekli montaj işleminin gerçekleştirilmesini sağlar. Onarım ve bakım aşamasında makineyle ilgili işlemleri yürütür. Ayarlamaları ve test işlemlerini gerçekleştirir.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; El becerisi olan, sabırlı ve sakin, kolay algılayabilen, dikkatli ve işine özen gösteren, sorumluluk sahibi, sağlık sorunu olmayan kişiler olması gerekmektedir.

Çalışma ortamı; Biyomedikal cihaz teknikerleri hastanelerde, cihazların üretiminin yapıldığı alanlarda, özel dispanserlerde ve servislerde çalışabilmektedirler. Buradan yola çıkılarak çalışma alanları sürekli değişebilir ancak sürekli sağlık çalışanları ile diyalog kurmaktadırlar.

Eğitim; Bu işi yapmak için ilgili üniversitelerin meslek yüksek okullarında yer alan biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünde eğitim görmek gerekmektedir. Eğitim süresi iki yıldır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak