Biyolog

0

Biyologlar canlılar üzerinde araştırma yapan canlıların sınıflandırılmasını , türlere ayrılmasını , yaşama koşullarını ve gelişimlerini inceleyen ve bunu meslek edinen kişilerdir. Byolog mesleği iki kategoriden oluşmaktadır. Biyologlar araştırmacı ve ya uygulamacı olarak iki ayrı çalışma prensibi içerisinde olabilirler.

Biyologlar işlerini yerine getirirken bir takım alet ve cihazlar kullanbilmektedirler. Kullandıkları alet ve gereçler, Mikroskop, ölçüm cihazları, bilgisayar, kimyasal maddeler, laboratuar tüpleri, laboratuar gereçleri olabilmektedir.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin bazı özelliklere sahip olmaları beklenmektedir. Fizik , kimya biyoloji gibi temel fen bilimlerinde başarılı olmaları ,bilimsel merak sahibi olmaları ve araştırmayı sevmeleri, sabırlı ve dikkatli, işini yerine getirirken motive bir şekilde çalışabilen kişiler olmaları beklenmektedir.

Biologların çalışma ortamları görev yaptıkları firmalara göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak düzenli bir çalışma süreleri bulunmaktadır. Kimi zaman bitkiler ve hayvanlar üzerinde incelemede bulunması gerekebilir . Bu durumlarda açık havada çalımak zorunda olabilmektedirler. Bunun dışında büro ve laboratuar ortamlarında çalışmaktadırlar. Çalışmalarını yürütürken yöneticileri ile ve diğer biyologlar ile iletişim içerisinde olabilirler.

Mesleğe giriş yapmak için öncelikle gereken ülkemizde bulunan üniversitelerin 4 yıllık “Biyoloji” bölümlerinde mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan adayların dilerlerse akademik kariyer yapma olanakları bulunmaktadır. Akademik kariyerlerine asistan olarak başlamakla birlikte doktor, doçent, profesör gibi unvanlar elde edebilmektedirler.

Mesleğe başlarken biyolog iş ilanları incelenebilmektedir. Biyolog iş ilanları ile firmaların ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar olarak istihdam edilebilirler. Firmalar biyolog eleman ilanı vererek şirketlerinde ihtiyaç duydukları elemana bu ilanlar sayesinde ulaşmaktadırlar.

Mesleğe yeni başlayan bir biyolog ortalama olarak 2 3 asgari ücret kadar maaş alabilirken , meslek içerisinde  deneyimli bireyler 5 6 asgari ücrete kadar maaş alabilmektedirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak