Başarısızlık En Büyük Dostundur

0

Herkes hayal kurar. İnsanların hayalleri ile arasındaki en büyük engel başarısızlık korkusu ve buna bağlı olarak hayalini kurduğu şeyi hiç denememesidir. Oysa ki hatalar hayatın içinde başarılar gibi yer alan durumlardır ve kişinin öz gelişimine büyük katkı sağlarlar.

Mutluluk ve huzur doğru kararlar ile gerçekleşir. Yapılan her hata bir deneyim kazandırır. Önemli olan hatalardan ders çıkarabilmek, aynı hatayı tekrar etmemektir. Olumsuz deneyim diye bir şey de yoktur, yalnızca hayatı öğrenme ve kazanma yolunda olgunlaşmak, tecrübe kazanmak için fırsatlar vardır. Güçlükten güç ve hırs doğar. Acı hayattaki en büyük öğretmenlerdendir.

Yukarıdaki yaklaşım ile hareket etmeden; Başınıza gelen her olumsuzluk ya da başarısızlıkta kötüye odaklanırsanız ve kötüyü örnek alırsanız başarılı olma ihtimaliniz tamamen ortadan kalkar. Güneşi kaçırdım diye gözyaşı döküp gözünüzü kapatırsanız bu sefer ay ve yıldızları göremezsiniz.

Başarısızlıktan Korkma, O Öğretmenindir…

Hiç başarısızlık yaşamamış kişi hiçbir şey yapmamıştır.

İşte geçmişte kazanılmış ve örnek olacak başarılar;

1. Tarihimizde ciddi yenilgiler yaşadık, en kritik savaşları kaybettik ama Mustafa Kemal bu yenilgiler karşısında geri adım atmayarak, cesaretini toplayarak savaşların kazanılmasını sağladı.

2. Müzik öğretmeni, Beethoven’ a senin besteci olabilmen imkansız dediğinde Beethoven’ın buna karşılık dünyanın en ünlü bestecilerinden biri olacağını bilememişti. Üstelik kendisine ün getiren 9. Senfoniyi bitirdiğinde tamamen sağırdı.

3. Charles Dickens işin başındayken çevresindeki yüzlerce kişiden, arkadaşlarından “sen yazar olamazsın” cümlesini duymuştur. Oysaki kitapları dünya üzerinde birçok dile çevrilerek milyonlarca adet satmıştır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak