Bankacılık

0

Banka şubelerinde ne iş yapılırBankalar , sermaye, para ve kredi işlemlerini gerçekleştiren ticari kuruluşlardır. Genel anlamda bankalar kredi tahsis etme,mevduat hesapları oluşturup koruma, sermaye , para ve kredi ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirmektedir. Kelime anlamı olarak İtalyanca “banca” kelimesinde dilimize geçmiştir ve anlamı para bozdurulan yerdir. Bankalar çeşitli yöntemlerle elde ettikleri paraları kredi şeklinde kullandırtarak ticari faaliyetlerini yürütmektedirler. Bu faaliyetlerin yürütülmesi esnasında organizasyon içerisinde farklı roller üstlenilmektedir. Banka içerisinde işbölümü genel olarak gişe elemanı, müşteri temsilcisi, servis yetkilisi ve servis yetkili yardımcısı, uzman ve uzman yardımcısı,
müfettiş ve müfettiş yardımcıları pozisyonları bulunmaktadır.

Gişe asistanlığı: Genel olarak üniversite mezunlarının tercih edildiği bu pozisyon, şube içerisinde müşterilerin, hesap açma-kapama,döviz işlemleri, havale, eft , para yatırma-çekme, çek ,senet işlemleri gibi faaliyetler yürütülmek üzerine kurulmuştur. Sektöre bu pozisyonda başlayan çalışanlar başta düşük ücretler ile çalışıyor olsalarda zamanla performanslarına göre veya organizasyon içerisindeki sınavlardaki başarılarına göre ücretlerinde artış meydana gelmektedir.

Şimdilerde yönetici pozisyonunda olan bir çok çalışan bu pozisyondan gelmiştir.Servis Yetkilisi ve Servis Yetkili Yardımcıları: Bu pozisyon içerisinde çalışan kişiler muhasebe, gişe ve kredi gibi operasyonları yönetmek ve yönlendirmek ile görevlilerdir. Bu pozisyonda çalışan kişilerin imza yetkileri bulunmaktadır. Gişe asistanlığında olduğu gibi bu pozisyonda da kurum sınavları ve
performansa göre değerlendirme yapılıp terfi almak veya bu pozisyona yükselmek mümkündür.

Müşteri Temsilcisi: Daha çok bankaların ticari hizmetlerini pazarlamak ve müşterilere yaşadıkları sorunlar ile alakalı çözümler sunmak gibi görevler üstlenen bu pozisyonda çalışan kişiler, müşteriler ile birebir iletişim içerisinde olmak durumundadır. Yine bu pozisyonda terfi etmek performansa ve kurum içi sınavlardaki başarılara endekslidir.

Uzman ve Uzman Yardımcıları: Bankaların ticari operasyon alanlarında yetiştirilmek üzere istihdam edinilen bu pozisyon içerisinde çalışan kişiler pazarlama, portföy yönetimi, insan kaynakları, stratejik planlama gibi birçok rol için kullanılabilmektedir. Genel merkez için ve ya şube içerisinde pazarlama departmanları için istihdam edinilen bu pozisyonda bireyler çok hızlı bir şekilde terfi alma ve yükselme esnekliğine sahiptirler. Bu pozisyon için üniversite mezunu olmak dışında gerekli olan yetkinlik ise yabancı dildir. Yabancı dil bu pozisyon için olmazsa olmazdır. Yabancı dil bilgisi iyi olan kişiler uluslar arası işlemler için kullanılmaktadır.

Müfettiş ve Müfettiş Yardımcıları: Genel olarak bankacılık sektörü içerisindeki tüm faaliyetleri denetlemek ile yükümlü olan pozisyondur. Şube içerisi ve genel merkez olmak üzere belirgin iki denetleme görevleri mevcuttur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun son dönemlerde bankalar içerisinde denetleme yapmaya başlaması ile birlikte bu pozisyonun banka içerisindeki konumunda gerileme olsa da hala prestijli bir pozisyon olmaya devam etmektedir.

Günümüzde en gözde mesleklerden birisi olan bankacılık, çalışanlara sunduğu yükselme fırsatları , kurumsal çalışma ortamı, dolgun ücretler ve yan haklar ile bir çok sektörün sunmadığı avantajları barındırmaktadır. Çok avantajlı bir meslek olsada kötü yanları da yok değildir. Bankacılık yoğun stres altında yapılan ve iş temposunun yüksek olduğu bir iş koludur. Bankacılık mesleği yapmak isteyenlerin bunları göz önünde bulundurmasında fayda vardır. Ayrıca meslek rekabete açık yapısı ile azimli ve dirayetli bireylerin yapmak isteyeceği bir iştir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak