Asgari Ücret Belirlendi!

0

Asgari ücrete yapılacak zam miktarı belli oldu. 2014 yılında asgari ücrete yapılacak zam ilk 6 ay için %5 olurken ikinci 6 ayda bu oran %6 olarak gerçekleşti.

Belirlenen zam ile birlikte 2014 yılının ilk 6 ayında asgari ücret 1071 lira olarak tespit edildi. Asgari ücretin net olarak miktarı ise 846 liraya denk gelmektedir. Şuan 803 lira olan asgari ücret ocak ayıyla birlikte yaklaşık olarak 43 lira olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, yaptığı basın toplantısında 2014 yılında asgari ücrete ilk 6 ay için %5 ve ikinci altı ay için de %6 zam öngördüklerini belirtti. Bu zam oranları ile birlikte en düşük ücret bu yılın ikinci yarısından itibaren 1134 lira brüt olarak gerçekleşecek net ücret ise 891 liraya denk gelecek.

Ayrıca gelir vergisinin daha önce 4 çocuklu çalışandan alınmaması ile ilgili yasada da yapılan değişikliğe göre  3 çocuk sahibi olan çalışanlar için geçerli olacaktır. Bir değişiklik de 16 yaş sınırı ile ilgili oldu bu değişikliğe göre öncesinde 16 yaşını doldurmuş ve ya doldurmamış bireylere farklı asgari ücret uygulaması yapılırken yeni değişikliğe göre herkesin tek bir asgari ücret üzerinden değerlendirileceği yasa değişikliği yapıldı.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak