Aşçı

0

Aşçı bağlı olduğu firma içerisinde yemeklerin yapımı ve sunumu ile ilgili görevleri üstlenen kişilerdir. Gıda ürünlerinin tüketime hazır hale getirilmesini sağlama görevi aşçılar tarafından yürütülmektedir.

Restoran , lokantalar, oteller, catring şirketleri bünyelerinde işe yerleştirmek için aşçı temin etmek istemektedirler. Eğlence sektörünün gelişmesi ile birlikte yeme içme sektörü de gelişmektedir. Sektörün gelişmesi aşçılara olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Aşçı iş ilanları ile işe yerleştirilmek istenen kişilerde aranan nitelikler ise firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Özellikle oteller ve lüks restoranlar bünyelerinde istihdam etmek için nitelikli aşçı aramaktadırlar. Bu tür firmalar rekabet ortamında diğer rakipleri ile aralarında fark yaratmak istemelerinden dolayı nitelikli aşçı iş ilanları vermektedirler.

Aşçılık mesleğini yapmak isteyen kişiler bu mesleğe dair bir eğitim alabilmektedir. Ülkemizde üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümü olan “ Aşçılık” bölümünde bu eğitim alınabileceği gibi eğitim merkezlerinde verilen aşçılık kursları ile de bu eğitim alınabilmektedir.

Aşçıların çalışma ortamları genellikle kapalı ortamda mutfak içerisinde ve kokulu bir ortamda olmaktadır. İşleri gereği müşteriler, firma , yamaklar ve diğer çalışanlar ile iletişim içerisinde olabilmektedirler.

Aşçı olarak işe yerleştirilmesi düşünülen kişilerde aranan temel özellikler mutfak malzemelerini ustalıkla kullanabilme ve hijyenik olma olarak sıralanabilir. Aşçı olarak işe yerleşmek isteyen bireyler aşçı iş ilanları inceleyerek kendileri için uygun iş ilanlarına başvuru yapabilirler.

Aşçılık mesleğine yeni başlayan kişiler bağlı oldukları firmaya göre 1 ile 3 arası asgari ücret kadar maaş alabilmektedirler. Meslek içerisinde deneyimli kişiler ise ortalama olarak 3 ile 6 asgari ücret arası maaş alabilmektedirler.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak