Adalet Meslek Elemanı

0

Hakim ve savcılara yardım etmek amacıyla adliyelerde ve yargı infaz kurumlarında çalışan kişilerdir.

Görevi;  Adalet meslek elemanları adliyelerde çalışan bireyler olarak, vatandaşların adliyeye yaptıkları başvurularını kaydederek mahkemeye iletilmesini sağlar. Bununla birlikte yargıç kararlarının uygulanmasının takibini yaparak, mahkeme ilamlarını, alacakların tahsil edilip edilmediğinin kontrollerini yürütür. Bir infaz kararı çıkması halinde uygulanmasını gözlemler.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler;  Adalet Meslek Elemanı olarak görev yapacak bireylerin hukuk ve sosyoloji alanına ilgi duyması, iletişimi güçlü ve Türkçe’ye hakim, dikkatli ve titiz çalışan, sorumluluk duygusu yüksek bireyler olması gerekmektedir.

Çalışma ortamı; kapalı ortamlarda çalışırlar ve bu ortam genellikle büro olarak ifade edilir. Bunun yanı sıra dosyalarla uğraşmaktadırlar.

Çalışma alanları; bu bölümden mezun olan bireyler sınavlarda başarılı olmaları halinde mahkemelerin ilgili bölümlerine müracaat ederek görevlerine atanmaktadır. Bu alanın yanı sıra Hukuk Müşavirliği bölümlerinin yer aldığı kamu ya da özel kurumlarda, noter, resmi ve özel bankalarda söz konusu bölüm içerisinde yer alabilmektedirler.

Eğitim; Adalet meslek elemanı olarak çalışacak bireyler farklı üniversitelere bağlı adalet meslek yüksekokullarında adalet programlarında eğitim görmektedirler.  Önlisans eğitimi olarak iki yıl eğitim alınır. Bu eğitim süreci boyunca adalet hizmetini kapsayan teorik ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılmaktadır.

İlerleme durumu; bu mesleği yapacak kişiler ilerleyen dönemlerde mahkeme ve infaz kurumlarında müdürlük pozisyonuna kadar yükselebilirler.

Adalet Meslek Elemanları hukuk ve sosyoloji alanına ilgi duyan, iletişim konusunda kendisine güvenen bireyler tarafından tercih edilebilir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırak